Přihlášení
Informace o autorovi
Příspěvky v kategoriích:

Analýza ekonomiky USA a akciového trhu

Veselý Tomáš
Publikováno: 28.7.2015 | Poslední aktualizace: 28.7.2015 12:41  | Reakcí: 2
Pokud se podívám na výše zmíněné, vidím jen malou bublinku, avšak když se podívám na náladu na trhu prostřednictvím Petrových indikátorů, vlastních indikátorů, které se snažím vyvíjet a do tohoto mixu zahrnu fundamenty jako Čínu nebo zvyšování sazeb, zdá se mi, že budoucí vývoj akcií směrem nahoru je méně pravděpodobný než jejich pokles.

Zamyslel jsem se dnes nad situací na SOUČASNÉM akciovém trhu a zde je několik poznámek, které bych rád vyzdvihl. Před cca 7 dny jsem dočetl knížku Investiční horečka od Roberta J. Shillera. Považuji ji za nejlepší, kterou jsem zatím četl. Vypůjčím si z ní dnes nějaké poznatky.

Katalické faktory růstu cen akcií podle Shillera jsou: explose kapitalismu a vlastnické společnosti, nové technologie, politika podporující podnikatelský sektor, podpora monetární politiky, demografické údaje a exploze růstu populace, rozmach zpravodajství, optimismus analytiků, rozvoj spoření a podílových fondů, rozšíření obchodování na burze díky nízkým poplatkům a rozvoj hazardu.

Současnému BULL trhu trvajícímu od roku 2009 masivně podporovanému FEDem a jeho monetární politikou, prostřednictvím které napumpoval do ekonomiky 4.4 bilionu dolarů, zdá se, dochází dech. FED navíc plánuje zvýšit úrokové sazby. Bod o monetární politice je tedy splněn, exploze kapitalismu je splněna z části. Počet nových firem v USA je rekordně malý a jejich míra přežití ještě menší, naopak velké korporace rostou v čele s technologickým sektorem. O podpoře podnikání tedy nemůžeme mluvit, protože i kdyby byla, tak není efektivně využita. Vývoj demografické křivky je stabilní, žádná populační exploze se nekoná. Optimismus analytiků během BULL trhu byl opravdu silný, nicméně nyní se jaksi vytrácí. Rozvoj zpravodajství je spíše stabilní a ustupuje na úkor nových komunikačních cest jako Facebook nebo Twitter. Co se týče dalších aspektů jako rozvoj podílových fondů, obchodování na burze, tak zde je spíše mírný pokles.

Podíváme-li se na vývoj amerických deseti letých dluhopisů, vidíme, že jsou nejníže od roku 1962, kdy jsem měl možnost získat data. Sražení výnosů 10 letých obligací na 2,4% může být jen dočasné, protože většinu dluhu zkupuje FED – momentálně disponuje ve svých aktivech obligacemi za 2,460 bilionu, které mu má USA splatit.

Pokud se podívám na výše zmíněné, vidím jen malou bublinku, avšak když se podívám na náladu na trhu prostřednictvím Pena Finecharts, a vlastních indikátorů a do tohoto mixu zahrnu fundamenty jako Čínu nebo zvyšování sazeb, zdá se mi, že budoucí vývoj akcií směrem nahoru je méně pravděpodobný než jejich pokles.

Závěrem bych rád řekl, že současná situace je velice nevyzpytatelná a trh může ustřelit kamkoliv. Já bych sázel na dobře vyklesané Bluechips a kupoval na podporách a celkově shortoval americké trhy ETF v oblasti nových vrcholů.

 


Odkazy:

Credit and Liquidity Programs and the Balance Sheet

http://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/bst_recenttrends.htm

 

Entrepreneurship and the U.S. Economy

http://www.bls.gov/bdm/entrepreneurship/entrepreneurship.htm/

 

Little Change in Percentage of Americans Who Own Stocks

http://www.gallup.com/poll/182816/little-change-percentage-americans-invested-market.aspx

 

Quarterly Report on Federal Reserve Balance Sheet Developments

http://www.federalreserve.gov/monetarypolicy/files/quarterly_balance_sheet_developments_report_201505.pdf


Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.