Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Rozbor kapitálových trhů z 28.11.2015

Fiala Petr
Publikováno: 28.11.2015 | Poslední aktualizace: 28.11.2015 09:30  | Shlédnuto: 2x |  Shlédlo uživatelů: 1  | Reakcí: žádná
Máme za sebou zkrácený obchodní týden, ve kterém hlavní dva indexy S&P500 a NDX100 zůstaly prakticky nezměněny, objem obchodů byl minimální. Za zmínku stojí velký pokles u čínského indexu ^SSEC ( -5,3%) a u brazilského indexu ^BVSP -4,7%. Výkonnost světové ekonomiky je nízká a proto emerging markets jsou prvními trhy, které spekulanti opouštějí.

Ovšem špatná výkonnost světové ekonomiky neznamená, že některé trhy neporostou. Právě naopak. S tím, jak se snižuje počet zajímavých investičních příležitostí, se spekulanti soustředí na ty poslední růstové, které zbývají. Proto je tak silný US trh a v návaznosti na něj i US Dolar.Graf: Cena mědi, 8 hod periody - futures kontrakt - cena zřejmě půjde pod 2 Dolary. Měď je z komodit asi nejlepší indikátor síly světové ekonomiky. Spolu s ropou.


Graf: Cena ropy zřejmě v příštích dnech spadne na 38 USD. A pak možná ještě níže v dalších týdnech.Předchozí dva grafy napovídají, že akcie emerging markets mohou v příštích týdnech být znovu v silných potížích.  Proto se jim vyhněte.


Graf: Brazilský akciový index - nová minima jsou zřejmě před námi.Graf: Čínský akciový index - Zřejmě se celý vývoj láme znovu k větším poklesům. Ani čínští soudruzi nedokáží tento pokles zastavit, i když kvůli němu pozavírali pár spekulantů. Graf: UUP - US Dolar index ETF - Dolar má stále růstový potenciál. Budu jej v příštích dnech pečlivě sledovat, jestli se něco nezmění, protože cena je kousek od hlavní rezistence. Tady je důkaz preference amerických aktiv. Zároveň to ukazuje, proč by nyní mohly small caps být ve výhodě oproti large caps - posilující USD bude nadále negativně ovlivňovat ziskovost amerických exportních firem a velkých korporací. 

Situace na americkém trhu

Situace v USA vypadá mnohem lépe. USA zůstávají relativně "bezpečným" trhem. Do USA tečou peníze v situaci, kdy ze světa chodí spousta negativních zpráv - politických i ekonomických. 

Graf: SPY - týdenní ceny - skoro už nepochybuji o tom, že do ledna prorazíme horní modrou rezistenci směrem vzhůru. Cena může podle tohoto grafu jít až na 220-227.  Graf: Nasdaq 100 - doposud nejsilnější index - vidím zde potenciální slabost ve srovnání se S&P 500. Ten mi dnes přijde bezpečnější. Především poklesově začíná znovu vypadat AAPL a vrcholově vypadají některé další akcie s největší tržní kapitalizací. Četl jsem některé články na internetu, ve kterých autoři uváděli, že nebýt akcií AMZN, GOOG, MSFT, NFLX, FB, NKE, SBUX a ORLY, tak oba hlavní indexy by letos byly v poměrně velkém mínusu.  Takže - AMZN vypadá vrcholově, stejně tak GOOG, AAPL poklesově. Trochu líp se mi jeví FB, ORLY a SBUX.    Tam vidím potenciál ještě na jeden růst. Ale  celkově - je to moc vysoko. Kam tradeři dají peníze, když hlavní tahouni vrcholí? Vypadá to, 


Kde mohou vzniknout další obchodní příležitosti

Jestliže růstový potenciál emerging markets je zatím minimální a potenciál US large caps je skoro vyčerpaný, pak budou spekulanti hledat příležitosti jinde. Prosincové zvýšení základních úrokových sazeb v USA, které má v plánu FED, může způsobit výprodej rizikových aktiv někdy v lednu ( věřím, že vánoční rally proběhne) - tedy v souladu s typickou sezónností. Dalším cílem by paradoxně mohly být americké státní dluhopisy.  
Graf: Americké státní dluhopisy 20-30 let. - Nyní čekám ještě pokles s tím, jak jsou stále ještě v preferenci investorů riziková aktiva ( US akcie). Ale to se může po dalším poklesu změnit. Rozhodně bych zahrnul ETF TMF ( 3 x páka) do našich investičních plánů ve firmě Algosystem. Zvýšení sazeb FEDEM může tedy způsobit tyto následky: Výprodej akcií, zájem o státní dluhopisy, vyvrcholení zájmu o US Dolar a jeho postupné opadávání. A to zejména proto, protože jestliže začnou růst ceny dlouhodobých státních dluhopisů a začnou růst krátkodobé úrokové sazby ( vlivem utahování FEDU), pak dojde ke zploštění výnosové křivky, což je první výrazný krok do recese v USA. A jestli v USA bude hrozit recese, pak FEDU odhodlání zvyšovat sazby asi moc dlouho nevydrží. Osobně si myslím, že rate hike bude jen jeden jediný a už dále žádný. Je tedy dost možné, že již v prosinci bude vše negativní ohledně rate hike započteno - tedy US Dolar může být na vrcholu, ceny ropy a zlata na dně.  To se teprve ukáže, ale vyloučit to nelze. Zatím jsou všechna naše portfolia ve firmě Algosystem držena v US Dolarech - zatím to chci zachovat i nadále, ale  budu dost  intenzívně měny sledovat. A včas eventuálně vyprodám USD a nakoupím CZK. Jinak řečeno- jestli FED neukáže další odhodlání zvyšovat sazby po novém roce, může Dolar silně oslabit. Jaký je market breadth trhu ( síla trhu měřená silou jednotlivých akcií)

Síla trhu má vliv na to, jaké automatizované i "manuální" modely investování mohou fungovat. Jestliže většina akcií začíná posilovat po dlouhém poklesu, bude zřejmě fungovat zcela jakákoliv strategie. Jestliže však je za námi 6 let růstu a hlavní indexy jsou stále na maximech, pak je již značná nejistota v tom smyslu, co může fungovat a co nemusí.  Je třeba se podívat na to, kolik akcií ještě zbývá silných. Vytvořil jsem jednoduché měření síly trhu. Vzal jsem cca 700 největších akcií z US trhu a změřil jsem u každé z nich tyto parametry: Cena >MA200, MA200 roste, Cena>Horní Bollinger Band(200,1.5). U všech podmínek jsem zkoumal jen logický parametr PRAVDA/NEPRAVDA,  kdy pravda == 1 , nepravda == 0. Tyto podmínky jsem zkoumal pro každou akcii pro 4 klouzavé průměry  ( MA50, MA100, MA200, MA300). Všechny jedničky jsem sečetl a podělil počtem akcií v daný den. Dosažitelným maximem pro jednu akcii je hodnota 12, minimem 0. Dvanáctka jako market breadth znamená, že všechny akcie jsou na totálním vrcholu a v uptrendu, v praxi se vůbec takové číslo pro celý trh nevyskytne. Maximem byly hodnoty těsně pod 10 v roce 2010. Naopak minimy dosaženými v minulosti byla hodnota blízká nule v říjnu 2008 ( skoro 100 akcií na cenových minimech, v BEAR trhu). Výsledkem jsou křivky níže. 

Graf: Z grafu je vidět, že situace v srpnu 2015 byla velmi podobná situaci v září 1998 ( trh šel ještě rok a půl nahoru) nebo v únoru 2008 ( kdy trh po třech měsících růstu obnovil pokles). Jestli dnešek je více podobný roku 1998 nebo roku 2008 je těžké říct. Myslím si ale, že centrální bankéři za žádnou cenu nebudou chtít připustit opakování roku 2008, a tedy spíše to vidím jako rok 1998 nebo něco mezi tím. V každém případě trh je dnes hodně slabý. Jsme ve velmi nebezpečném období. Je mnohem jistější krátkodobě spekulovat na indexech, než na jednotlivých akciích. Neustále testuji různé automatické modely a proto vím s jistotou, že různé algoritmy na výběr vítezných akcií, které fungovaly v letech 2002-2006 a 2009-2014, téměř nefungovaly v letech 1998-2000, v roce 2007 a znovu v roce 2015 fungují hůře. J eto tím, že jen málo akcií zůstává růstových a je velká pravděpodobnost, že ve výběru se objeví poklesová akcie. Proto jsem také přestal podporovat v posledním roce a půl náš dlouhodobý investiční model 6S. Věděl jsem , že jeho šance jsou v takovém prostředí, kdy stále více akcií propadá do BEAR trhu, nízké. Podobně je mnohem méně jisté dnes nakupovat podle automatického modelu US stocks ve srovnání s pákovým modelem swing ETF. TO ukáži dále.  


Graf: Předchozí graf ukazoval týdenní ceny ( velmi dlouhé období), tento graf ukazuje kratší období. Tady je dobře vidět, že současný růst po velkém propadu odpovídá růstu na jaře 2008 ( po velkém propadu). Jestli i další vývoj bude podobný ( další velký propad) - to nyní nemůžu říct. Spíše zatím ne, možná v lednu.Graf: Market breadth - poslední 3 roky - tady je dobře vidět, jak trh celkově vnitřně slábl v roce 2015. Po velkém srpnovém propadu byl celý trh na síle 17%, (jen 17% akcií v BULL trhu). To je hodnota odpovídající BEAR trhu. Nemyslím si, že akcie nějak výrazně posílí. Spíše ne. I proto bych preferoval investiční metody zaměřené na ETF resp. i do akciového modelu bych přidal ETF certifikáty, nyní mluvím o modelech běžících na stránce www.algotrading.cz, podle kterých se řídí naše portfolia. 


Výkonnost modelů na Algotradingu

Nechci nyní prezentovat jen to, jak jsou naše modely dobré. Chci spíše ukázat, že skutečně v posledním roce a půl, kdy počet akcií nacházejících se v rostoucím trendu klesal, se i naše modely podle toho chovaly, tedy byly výkonnostně slabší ve srovnání s lety 2011-2013. Důležité je totiž uvědomit si, jaké modely mají v současném prostředí šanci do budoucna.
U všech tří následujících grafů jsem odstranil ze simulátoru podmínku reinvestování zisků, abych zploštil křivku vývoje portfolia, protože jinak jsou růsty exponenciální.
Graf: Vývoj křivky portfolia v dlouhodobém 6 S modelu - od dubna 2014 nedošlo k růstu hodnoty portfolia. Křivka je plochá. Tokoresponduje s předchozími grafy, kdy zhruba od tohoto období klesá počet akcií v uptrendu a stále více akcií se propadalo do downtrendu.
Graf: Swing model US stocks - hodnota portfolia je zhruba tam, kde byla před rokem. Příčina je stejná, jako u předchozího modelu.


Graf: swing ETF model - navzdory klesajícímu počtu růstových akcií je stále silný. Je to díky tomu, že akciové indexy jsou konstruované většinou na základě tržní kapitalizace , tedy největší akcie mají v indexu největší váhu. A tyto akcie rostou v BULL trhu většinou nejdéle ( nebo minimálně v tomto období tomu tak je). No a navíc centrální banky mohou manipulovat ceny indexů nahoru pomocí akciových futures kontraktů, protože to je pro ně nejlevnější způsob, jak zachovat zdání, že vše je v pořádku.  
Závěr: Učinil bych ten závěr, že největší jistotou pro příští týdny jsou krátkodobé obchody z LONG strany do hlavních indexů ( ETF). 
Držel bych se stále amerických akcií a ETF, sektorů doposud růstových. Tedy SPY, DIA, XLF, jejich pákových variant. Největší potenciál má momentálně index Russel 2000 ( IWM, TNA), protože ten za prvé nejvíce v předchozích měsících zkorigoval, za druhé small caps jsou zvýhodněny oproti large caps v situaci, kdy USD posiluje. 
U automatizovaných modelů bych jednoznačně upřednostnil ETF modely před akciovými. 
To je vše. 

Petr.  


Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.