Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Americké volby - vítězové a poražení

Fiala Petr
Publikováno: 15.11.2016 | Poslední aktualizace: 15.11.2016 08:18  | Shlédnuto: 3x |  Shlédlo uživatelů: 1  | Reakcí: 3
Kdo bude nejvíc těžit z faktu, že v USA vyhrál Donald Trump?

Vítězi jsou jednoznačně obyčejní lidé v rámci "developed" ekonomik, poraženými jsou elity a emerging markets. I když možná jen dočasně. Elity se budou chtít poučit. Bruselští mocní se určitě strachují o svá teplá místa a spřádají plány, jak eliminovat "hnutí odporu" vznikající v Evropě po dvou úspěšných událostech tohoto roku - Brexitu a amerických volbách. 

Proč pokládám za poražené země emerging markets? Protože přístup ke kapitálu bude možná mnohem horší poté, co Trump slíbil , že udělá vše, aby vrátil výrobu do USA. Již nyní je cítit tlak na úrokové sazby projevující se v rychlém růstu sazby ^TNX- americký desetiletý státní dluhopis.

Obrázek: Výnos dluhopisu ^TNX - vypadá to, že výnosy by mohly jít dost výrazně nahoru. To znamená mimo jiné repatriaci amerických Dolarů zpět do USA, kde budou investoři chtít najít nové investiční příležitosti. US Dolary budou tak ve světě vzácnější. Místní měny budou proti USD nejspíše nadále oslabovat a jestli budou chtít lokální vlády  uchovat kupní sílu a zachránit ty, kteří si v minulosti půjčovali v Dolarech, pak jim nezbude nic jiného, než nabídnout světovým investorům mnohem vyšší úroky u půjček a vydávaných dluhopisů. Pro mnoho zemí to může být vážný problém. Navíc  jestliže se do USA začne vracet  výroba, bude to znamenat nakonec nejspíše tlak na růst mezd v USA - což je proinflační. A na to mají centrální banky jednoduchý lék - zvýšení úrokových sazeb. To by znamenalo další posilování US Dolaru. 
Graf: EEM - emerging markets - zatím to není úplně ztracené. Ještě se to může znovu otočit k růstu. Zvýšená inflace by nebyla nakonec pro EM tak špatná. Znamenala by  vyšší ceny komodit. 


Graf: Americký státní dluhopis - cena brutálně spadla dolů. Zatím jsme tedy v downtrendu. A  dno je v nedohlednu. 


Graf: Utility jsou také mezi poraženými. Jsou citlivé na růst úrokových sazeb. Podobně jako REITY. Tady ale nevidím tak velký problém, jako u EEM. Přece jen jde o defenzívní sektory v USA.


Graf: Zlato - minimálně dočasně jde o poklesovou situaci u GLD.
Graf: Americký Dolar - vítěz voleb. Očekávám, že růst může trvat týdny až měsíce. 


Graf: FAS - finanční akcie jsou mezi vítězi. Svědčí jim růst úrokových sazeb i plány Trumpa na obnovu infrastruktury  v USA. Stavba dálnic a dalších podobných staveb bude vyžadovat úvěry. A z toho budou banky profitovat.

Graf: IWM - small caps - menší akcie jsou vítězi. Jde o vesměs domácí americké firmy. Velké nadnárodní kolosy jsou naopak mezi poraženými. Zatím to vypadá, že odliv kapitálu z emerging ekonomik se bude týkat i Česka. Včera jsem podobnou zprávu slyšel na Radiožurnálu. Odliv kapitálu je prý čtyřikrát vyšší, než je normální. 


To je vše. 


Petr. 
Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.