Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Můj pohled na dnešní svět

Fiala Petr
Publikováno: 9.5.2019 | Poslední aktualizace: 9.5.2019 09:15  | Reakcí: 1
Včera jsem na Facebooku sdílel dva články svědčící o prapodivném vývoji ve světě. První byl o tom, že město Darwin v Austrálii přebírá kompletně sledovací program občanů od Číny a chystá se přidělovat svým občanům ranking na základě toho, jak je jejich počínání vyhodnoceno, přičemž hodnoceno bude úplně vše - od příspěvků na sociálních sítích, přes nákupy, kontakty s přáteli, pohyb po městě. K vyhodnocení bude použito sítě kamer a mikrofonů a WiFi rozmístěných po celém městě.

Čína si od toho slibuje rozšíření svých technologií i do dalších zemí jako je Kanada nebo USA. Já jsem vyjádřil znepokojení nad tím, že se pomalu ale jistě ubíráme do orwelliánského světa, kde občan nemá žádné soukromí a pokud nebude poslušný a milý vůči své vládě, tak ta jej potrestá. Třeba tak, jak to dnes dělá Čína svým politickým oponentům - vězením, umístěním do pracovních táborů. Možná se to jeví jako nereálná představa pro západní země, ale roky sledování vývoje na kapitálových trzích a příčin současného stavu světa mi napovídají, že by to nemuselo být tak daleko od pravdy. Již dnes jsou lidé na západě zavíráni za své názory - například Tommy Robinson za to, že natáčel a zveřejnil zvěrstva páchaná muslimy ve Velké Británii nebo v Německu novinář Michael Sturzenberger za to, že publikoval fotku palestinského leadera Amin al Husseiniho potřásajícího si ruku s gestapákem za 2.světové války. Novinář byl odsouzen za šíření nenávisti k islámu. Zpět ke druhému odkazu, který jsem dal včera na Facebook. Šlo o zprávu, zveřejněnou americkými konzervativními médii jako je Breitbart a Zerohedge o tom, jak probíhá cenzura na Facebooku. O tom, že pokud by uživatel Facebooku chtěl napsat něco pozitivního o vlivných lidech, kteří jsou již vystaveni cenzoringu ze strany Facebooku za své konzervativní politické názory , jako je James Woods, Laura Loomer , P.J. Watson nebo Alex Jones ( a kteří by tedy mohli ovlivnit veřejné mínění v neprospěch levicových liberálů a globalistů) , takový uživatel  se vystavuje riziku, že sám bude zakázán. Není to první taková zpráva. Již delší dobu probíhají tyto zákazy a snahy umlčet konzervativní politiky, novináře a influencery. Konec konců nejvíce je tento boj vidět přímo v USA od roku 2016, kdy byl do čela země zvolen Donald Trump. Moje včerejší posty na FB nevzbudily téměř žádnou reakci. Ačkoliv když tam dám fotku zahrádky nebo z výletu do skal, lidé reagují. Stejně to vidím u ostatních. Každý pochválí fotku pejska, miminka, dobrý vtip vzbudí taky odezvu. Jak jde o zásadní problém svobody slova a umlčování kritických hlasů, nikdo se neozve. Mají lidi strach mluvit? Došli jsme už tak daleko? Myslím si, že  příčin je několik:  

 1) Lidé se nechtějí zatěžovat moc vážnými věcmi. Dnes je moderní číst  knihy  o osobnostním rozvoji a ty nabádají, že lidé mají být "happy", mají se odříznout od všeho negativního a žít si ve vlastním světě. Ano, tak nějak to funguje a Facebook je toho důkazem. Tak nějak nám stačí lajk na Facebooku ke štěstí.   

 2) Lidé mají vymyté mozky s veškeré té propagandy. Veřejnoprávní média nás zásobují   samými "správnými" zprávami podporujícími narativy vládnoucí třídy - tedy globalistů, liberálů a akcionářů a šéfů velkých světových korporací. Hlas konzervativní strany není slyšet, protože mnoho lidí se daří  umlčet.   

 3) Ekonomice se daří a lidé neprotestují , když mají chléb a hry. Většině stačí plné břicho a fotbal v TV. 

Kuriózní je , že  i v dnešní době vážení vědci jako je levicový filosof Slavoj Žižek dnes uvádějí, že Čína by mohla být do budoucna vzorem pro to, jak řídit stát ( uvedl to v debatě s Jordanem Petersonem v dubnu 2019). Pro mě je to jen známka toho, kam se svět řítí. Bohužel to vypadá, že k nějaké totalitě jednoho levicového názoru. Levicoví jsou totiž dnes i ti, kteří jednoho dne budou hybnou silou vývoje - studenti.       Proč jsme dnes svědky tohoto vývoje? O tom chci dnes především psát. 

Kde  je hlavní příčina dnešního marasmu světa? 

Řekl bych, že hlavní problém představují centrální banky tím, jak neustále manipulují trhy a stláčejí úrokové sazby dolů a  tím vyvolávají řetězovou reakci projevující se na všech frontách.  Činnost centrálních bank není nic nového. Již Alan Greenspan v roce 1987 zahájil velkou éru přilévání  peněz do ekonomiky, po něm Ben Bernanke, pak Janet Yellen a nyní Jerome Powell. FED tímto přispěl k několika boomům ekonomiky a také krizím, jako byla  ta v letech 2000-2002 nebo bankovní krize  roku 2008, kdy celý finanční systém téměř úplně zkolaboval. Po krizi roku 2008 byly největší světové banky a pojišťovny zachráněny za peníze daňových poplatníků a světoví bankéři si řekli, že podobnou krizi již nikdy nepřipustí, že trhy již nikdy nenechají spadnout. Tady vidím první problém. Velcí akcionáři bank byli zachráněni, nikdo nenesl následky, nikdo neskončil ve vězení za  podvody, defraudace a vše špatné, co velké banky dělaly. To byl první velký krok, kdy svět se stal více špatným. Zlosyni vyhráli. A od té doby neuvěřitelně upevnili svoje pozice a moc. Za posledních 10 let dluhy bank extrémně narostly a tak máme jednoho dne zaděláno na ještě větší krizi než tu z roku 2008. Například jedna z nějvětších evropských bank Deutsche Bank má dnes poměr dluhů k vlastnímu kapitálu 20, další gigant Goldman Sachs 9,3. Nedovedu si představit, že by nějaký normální podnikatel vyjma bank mohl mít dluh dvacetinásobně převyšující jeho majetek a stále vesele fungoval na trhu. 

Proč bohatí stále bohatnou a chudí chudnou

Toto je důsledek předchozího. Banky a bohaté korporace mají přístup k levným penězů od centrálních bank. Nikdo jiný takové levné zdroje nemá. I v dnešní době, kdy americká centrální banka neprovádí masívní kvantitativní easing jak před pár lety, stále může manipulovat trhy a přilévat peníze, kam potřebuje. Využívá k tomu jiné nástroje , jako je security lending. A navíc americký FED má mocné spojence - ostatní centrální banky, které provádějí na stejnou politiku, která se dle centrálních bankéřů tak osvědčila. Tedy bankéři způsobili jednu zásadní věc: Snížili úrokové sazby pro velké dlužníky k nule. Dnes je ve světě více jak 7900 mld USD dluhopisů obchodováno se záporným úrokem ( investoři platí za to, že půjčí někomu peníze). To je samo o sobě známka toho, v jak pokrouceném světě se dnes pohybujeme, co bankéři způsobili. Důsledek toho je jednak ten, že velcí investoři si půjčují prakticky za nic a investují peníze na akciových burzách  a proto tak neuvěřitelně bohatnou, zvláště když mají od centrálních bank krytá záda a ví, že baky podobný propad , jako byl ten v roce 2008 , nechtějí již připustit. Na druhé straně úrokové sazby blízké nule způsobují, že  chudí lidé nemohou zhodnotit peníze na termínovaných  účtech a jiných spořících produktech v bankách, což vždy v historii dělali a co jim přispívalo k vyšší životní úrovni. Dnes mají smůlu, protože bankéři přišli na to, že jejich peníze vlastně nepotřebují, když jim je obstarají centrální banky. Celé toto vede k neuvěřitelnému plýtvání a malinvesticím - investicím provedeným nehospodárně, bez zřetele na efektivitu  investovaných peněz.  Velké korporace využívají levných peněz k odkupům vlastních akcií a šéfové firem si tímto pomáhají k obrovským bonusům za růst cen akcií.  Další velká nemorálnost. 
Jak je možné, že je nízká inflace, když banky takto tisknou peníze? Jednak inflace existuje, nízká inflace podsouvaná nám  vládami je nesmysl. Na stránkách Johna Williamse www.shadowstats.com zjistíte, že kdyby  americká vláda nemanipulovala záměrně metodologií a ponechala metodologii platnou z roku 1980, pak dnešní inflace v USA je na úrovni 9%/rok. Za další - inflace se projevuje především v ceně aktiv, tedy akcií, dluhopisů, nemovitostí a komodit. Divíte se proč ceny nemovitostí v České Republice stále rostou? Proč jsou byty nedostupné pro mladé rodiny? Toto je důsledek.   Cena akcií od roku 2009 vzrostla o 332% ( index S&P 500). A domnívám se, že toto bude pokračovat, dokud se inflace neprojeví tam, kde to korporace nejvíc bude bolet - u nárůstu cen lidské práce. Nezaměstnanost ve světě je  na historických minimech, což je pro lidi dozajista pozitivní. V minulosti toto nakonec vždy vedlo k nárůstu mezd neudržitelným způsobem a centrální banky byly nuceny začít ochlazovat ekonomiku. Dnes ale centrální bankéři a velké korporace spoléhají na jedno eso v rukávu: Robotizaci. Díky ohromnému množství levných peněz  mohou firmy dnes pořizovat roboty a nahrazovat lidskou sílu. Dalším zdrojem levné pracovní síly má být příliv migrantů. Proto tak globalisté tlačí na uvolnění všech stavidel bránících přílivu migrantů. Globalisté  jsou v tomto případě majitelé firem, kteří potřebují novou pracovní sílu a nové zákazníky a je jim úplně jedno, že zničí  křesťanské civilizace v USA a Evropě, protože sami budou bydlet někde na Novém Zélandě v luxusních  strážených lokalitách. Ano, i tyto trendy se již nyní dějí, velcí boháči si budují záložní centra v odlehlých koutech planety. 
Zatím jsem uvedl jen některé příčiny toho, proč se neprojevuje tolik inflace v  ekonomice. Další příčinou je to vztah velkých spotřebitelů jako je Evropa a USA a producenta Číny. Čína vytváří ohromné obchodní přebytky z obchodu s USA a Evropou. Tyto peníze se avšak nedostanou ke spotřebitelům, ale skončí opět v bankách - ve formě nakoupených amerických nebo evropských státních dluhopisů. Případně Čína nakupuje opět aktiva od států po celém světě. Trochu problémem je nyní budování infrastrukturních projektů jako je Hedvábná stezka, protože tady již inflaci pocítíme. Tudy se do ekonomik dostávají ohromné částky. 
Proč se měny jako je Euro nebo USD nezhroutí pod tíhou dluhů a nově tištěných peněz?  Dokud probíhá  nákup státních dluhopisů těchto zemí od světových investorů, jako je Čína, ke zhroucení nedojde. A ani to není v čínském zájmu. Čína chce produkovat pro svět a skupovat aktiva. Uplatňovat svůj stále rostoucí vliv. 

Proč se populace tak levicově radikalizují? 

Tento trend je nejvíce vidět v USA. Tam si myslím, že tou hlavní příčinou je poměrně bezvýchodná situace studentů opouštějících americké univerzity s diplomem. Za posledních 10 let enormně narostly náklady na studium u studentů a ti opouštějí univerzity s velkými dluhy. Jejich uplatnění  v práci přitom není  moc dobré, protože mzdy jsou relativně nízké díky přílivu migrantů, robotizaci a přesunu výroby do levných asijských ekonomik. Na druhé straně ceny bytů neustále rostou díky popsané politice centrálních bank. Za takové situace nemají mladí lidé žádnou dobrou perspektivu k založení rodiny a radikalizují se. Výsledkem je schvalování socialismu, vnímání kapitalistů jako je Donald Trump negativně ( což je jim vtloukáno do hlavy pokryteckými americkými demokraty, mnohdy mnohem bohatšími, než Trump) a nástup mladých socialistických politiků se zcela utopickými představami jako je Alexandra Ocasio Cortes.  

O co se snaží lidé jako George Soros

George Soros vybudoval svoje obrovské finanční impérium a ve svém stáří se věnuje ovlivňování dění ve světě. Mohl bych si myslet, že ho k tomu vedou dobré úmysly, dokud jsem neviděl celou tu předvolební šarádu s Hillary Clinton před americkými volbami v roce 2016. Jakou morálku může mít člověk, který podporuje a platí násilnické skupiny , které bijí své odpůrce , jako je Antifa? Jak může podporovat nejkorumpovanějšího politika, který existuje - psychopatickou H. Clinton a její Clinton Foundation? Pak se dočtete o tom, jak hackerská skupina CyberBerkut zveřejnila hacknuté e-maily dokazující, jak Soros radil během ukrajinského převratu Porošenkovi - co má dělat, jak zabezpečit měnu, jak zajistit finanční půjčku od amerického Fedu a  od Evropské centrální banky, nebo slyšíte v roce 2017  řečnit Nigela Farage v Evropském Parlamentu o tom, jak Sorosova organizace Open Society Fund měla  v jednom jediném roce 42 schůzek s Evropskou komisí a o tom, že  226 členů Evropského Parlamentu je placeno přímo nebo nepřímo  touto organizací za prosazování jejich zájmů. A najednou máte obrázek o tom, jak tato organizace funguje a kde všude má své dlouhé prsty. Podle některých novinářů stál Soros a jeho 50 nevládních organizací za  skoro každým převratem ve světě v posledních 25 letech. I kdyby to byla jen zčásti pravda ( sám připustil převrat na Ukrajině, důkazy jsou o  převratu v Rovníkové Guineji) , je to tak jako tak důkaz o tom, jak zkažení a pokrytečtí se dnes stali liberální demokraté v USA a jak se snaží udržet svůj vliv ve světě a přístup k nerostným surovinám převraty a válkami. Dalším takovým příkladem se stalo působení rodiny Clintonů na Haiti po zemětřesení v roce 2010. Po zemětřesení bylo shromážděno na darech  asi 10 mld. Liber, avšak Haitská vláda obdržela jen 10% z těchto peněz, zbytek šel organizacím mimo Haiti, přičemž Clinton Foundation zde měla hlavní vliv a peníze šly mimo jiné  bratrovi Hillary Hughu Rodhamovi a jeho firmě VCS.   Všechny tyto špinavosti a mnoho dalších svědčí o tom, jak mizerná je morálka vrcholných liberálních amerických politiků a jejich podporovatelů, kteří jsou nám dáváni jako vzor. Modus operandi Sorosových organizací je získání vlivu na   obyvatelstvo ovládnutím sdělovacích prostředků buď přímo - zaplacením těch správných lidí  ( novinářů) nebo nepřímo přes síť neziskovek, které přes své zaškolené profesionální  mediální experty  ovlivňují veřejné mínění a politiku. To vše můžeme sledovat i v České Republice a proto například tak kritizuji organizaci Člověk v tísni, jednu z nejviditelnějších na tomto poli. Proto nelze věřit ani zprávám produkovaným českými mass médii jako je Český rozhlas. Ovládnutím  médií a veřejného názoru může Soros  nenásilnou cestou ovlivnit dění v dané zemi, vše pak vypadá jako demokratický vývoj, vůle obyvatelstva. Pak lze začít těžit z vlivu, ať již přímo prostřednictvím ovládnutí firem, nákupů aktiv, získání licencí k těžbě surovin, získání trhu. Vše toto jsme viděli v uplynulých letech - v Iráku, Afganistánu, Sýrii, Kosovu, na Ukrajině. Válka v Sýrii byla také o tom samém. Byla o zmenšení vlivu Ruska a Iránu a zvýšení vlivu Izraele a Saudské Arábie v regionu s využitím teroristů z Islámského státu. Jako vedlejší byla snaha prosadit po sesazení Asada výstavbu plynovodu a ropovodu přes syrské území zajišťující Saudům a Kataru přístup ke Středozemnímu moři a tím i na evropské trhy ( a tím opět eliminace vlivu Ruska v Evropě). Obecně řečeno finanční elity západního světa se snaží prosadit svoje zájmy ve světě pokud to je možné bez použití síly, jen s ovlivněním domácí politiky a kde to nejde, tak  silou a převraty. Je to nový kolonialismus a země , které se tomu brání, jsou vystaveny brutálnímu nátlaku ze strany USA. Nevidím na tom nic pozitivního a myslím si, že USA jsou pro svět mnohem horší hrozbou, než Rusko. 

Jak se stalo, že média  a veřejný prostor ovládli levicoví liberálové?

Někde jsem viděl statistiku, která dokazovala, že zhruba 90%  všech novinářů jsou levicově zaměření liberálové. Nemám pro to vysvětlení, beru to jako fakt. Být novinářem nebo intelektuálem někde na univerzitě vyžaduje úplně jiné kvality, než být úspěšným podnikatelem. Já to vnímám tak, že aby člověk mohl podnikat, musí vyznávat určité hodnoty, jako je víra ve volný trh, kapitalismus, soutěžení. Kdo někdy podnikal tak ví, že nic zadarmo nedostane. Za chyby se platí. To stejné funguje u řemeslníků fungujících jako OSVČ. Když nepracuješ, nic nedostaneš. Neuživíš se. Skončíš na pracáku. Tento bič na druhé straně je ohromně motivační a když člověk dokáže se prosadit v této soutěži, zvedne mu to sebevědomí. Přirozeně se stává zastáncem volného trhu a snad i více konzervativních hodnot. 

Naproti tomu intelektuál, učitel, novinář  - to všichni jsou nájemní síly. Lze si je najmout a zaplatit za to, aby šířili  názory a prosazovali zájmy těch, kdo je platí. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. A jsme zase u těch centrálních bank. Jejich rozhazovačná politika a neefektivní investice umožnily neuvěřitelný rozvoj těchto neefektivních lidí, intelektuálů a státních zaměstnanců, členů neziskových organizací. Dotace jsou dnes všude a na všechno a tito lidé jsou mistry grantů a toho, kde získat kdejakou podporu. Stát neuvěřitelně bobtná a to by bez  levných peněz nebylo možné. Stejně tak neziskovky by takto nemohly bobtnat. Díky tomu všemu tedy veřejný prostor ovládli lidé velmi jednostranně zaměření doleva.  Zvyklí na přijímání cizích peněz, které sami nevydělali, na přerozdělování. Migranti pro neziskovky představují další ohromný zdroj příjmů a práce. Vše se tedy stále více otáčí doleva. Na vysokých školách vznikají genderové obory , které by dříve prostě vůbec nemohly vzniknout, protože poptávka po takových lidech prostě nebyla. Liberální názory ohledně  genderové identity dosáhly takového extrému, že na olympiádě  mohou jako ženy závodit i muži, kteří sami sebe prohlásí za ženu. Mám na mysli  Caster Semenya, který se cítí ženou, nemá dělohu, má varlata a vyhrál na olympiádě ženský běh na 800 metrů. Lidé, kteří toto šílenství  účinně napadají, jako je Jordan Peterson, kanadský psycholog a vysokoškolský učitel, jsou dehonestováni, napadáni a je snaha je dostat z vysokých škol nebo jiných zaměstnání, kde mohou být slyšet.  


Je šance na změnu? 

Jedinou šanci vidím v tom, že vše toto přestane. Že skončí narůstání státu, narůstání vlivu neziskových organizací. To vše ale skončí jen jedním jediným způsobem- že vyschnou peníze pro jejich financování. Stát a EU přestanou neziskovkám dávat dotace, stát přestane mít na výplaty svých zaměstnanců a bude muset začít šetřit. K tomu ale dojde jen jedním způsobem - při růstu úrokových sazeb, díky čemuž bude pro státy problém tyto věci financovat.  Na druhé straně  růst úrokových sazeb by zcela jistě při dnešní úrovni dluhů  naakumulovaných státy, firmami i obyvatelstvem vedl ke krizi. Tedy jen jedině větší  krize může vyčistit prostředí a způsobit, že se svět stane znovu normálním. Lidé z neziskovek a část státních zaměstnanců budou muset jít normálně do produktivní práce, kam by normálně patřili.  


Je krize v dohledu? 

Když na to kouknu přes kapitálové trhy, které neustále studuji, žádnou nevidím. Centrální banky mají vše pevně v rukou a rozdíly  mezi bohatými a chudými a všechny ty další negativní doprovodné jevy budou dále narůstat. Přesto si myslím, že člověk by měl být na to nachystán. Nachystán na nějakou nepříjemnou situaci, která v budoucnu může vzniknout. Jestliže přijde nějaká velká finanční krize, pak ceny nemovitostí budou padat dolů, jako všechna ostatní aktiva. V takové situaci bude narůstat cena toho v té chvíli nejcennějšího aktiva, tedy aktiva schopného uživit rodinu - a to je půda. Konkrétně orná půda nebo zahrada. Něco, pomocí čeho mohu uživit svoji rodinu. Proto také neustále myslím na to, že bych vedle různých jiných investic rád nakupoval tento typ aktiv, mimo jiné i na Krétě, kam směřuje část mých aktivit. Kréta je úžasné místo k potenciálnímu životu s klimatem umožňujícím téměř celoroční pěstování plodin. 


Co říct závěrem?

Myslím si, že člověk by si měl udržovat optimistický pohled na svět. Tato planeta je úžasné místo k životu a život máme jen jeden Žijme jej s velkou chutí a užívejme si jej. Nemusíme stále jen přemýšlet nad těmito negativními věcmi, je ale třeba o nich vědět. Uvědomovat si rizika a zařídit se podle nich. 


Petr Fiala

  

 

Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.