Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Hlavní faktory způsobující konec BULL marketu

Fiala Petr
Publikováno: 25.5.2019 | Poslední aktualizace: 25.5.2019 10:27  | Reakcí: žádná
Jaké jsou hlavní příznaky toho, že růstový trh u akcií je v ohrožení? O tom je tento článek

Existují  tisíce nejrůznějších indikátorů, které nám mohou napovědět stav kapitálového trhu a především stav u akcií, protože to zajímá nejvíc investorů. Které indikátory sledovat? Existuje něco, co nikdy nezklame? Našel jsem několik  faktorů, které dohromady ukazují na výjimečně vysoké riziko poklesu cen indexů po delších cenových růstech.  Jako první bych uvedl úrokové sazby. Ty se objevují hned v několika formách v následujících grafech. V situaci, kdy úrokové sazby se vyvíjejí příznivě, tedy nejsou vysoko nebo klesají, investoři mají důvod k optimismu. Peníze jsou levné, je dostatek zdrojů pro investice, firmy  provádějí buy backy, které  redukují počet vlastních akcií a tím zvyšují zisk připadající na jednu akcii. Jde zkrátka o RISK-ON situaci. V okamžiku, kdy rostou ceny na akciových trzích a zároveň rostou i úrokové sazby ( a výnosy dluhopisů), tak v jednom určitém okamžiku přestane platit vše předchozí.  Akcioví investoři se cítí ohrožení a začnou vybírat zisky, banky nemají dost levných peněz na další nákupy akcií, poptávka vysychá. Těžko se hledá blázen, který při vysokých cenách akcií by je odkoupil. Prvním velmi spolehlivým indikátorem je vývoj  výnosů u desetiletého amerického státního dluhopisu ^TNX.  První graf ukazuje vývoj ^TNX od  roku 1998, tedy přes 20 let vývoje. Obecně se dá říct, že delší růst  ^TNX trvající přes jeden rok mající za následek zvýšení  úrokové sazby  o více jak 1%  vede v situaci růstového trhu u akcií nakonec k velkým poklesům cen. Tak tomu bylo v roce 2000, v roce 2008 i 2018. V grafu je ^TNX v dolní půlce a cena SPY nahoře.  

Z předchozího grafu vyplývá ještě jedna věc. Protože narůstá celkový globální dluh ve světě ( dluh států, firem i lidí), je stále nákladnější obsluhovat dluh ( platit úroky). Proto je také stále obtížnější přidat něco k růstu HDP. K růstu HDP je stále třeba vyšší a vyšší dluh. To ale nepůjde donekonečna.  Zatím vidíme důsledek v tom, jak se neustále snižuje absolutní hodnota ^TNX, která přivádí akciový trh k poklesu. Zatímco v roce 1980 to bylo 15% úrokové sazby, v roce 2000 to bylo 7% , v roce 2007 5% a nyní jsou to 3% úrokové sazby, která státy a firmy ohrožuje. 
Prošel jsem si historii ^TNX a akciového indexu S&P500 od roku 1970 a našel jsem jasné souvislosti. Ten vztah tedy platí dlouhodobě. Ukazuje to tabulka. Je tam datum minima ^TNX, maxima ^TNX, jak dlouho trval růst úrokových sazeb, o kolik ^TNX vzrostl a následný pokles akciového indexu.Podobný indikátor je cena high yield dluhopisů - HYG. Bohužel tady nemáme dostatečně dlouhá data. Obecně lze říci, že jestliže rostou náklady na financování dluhu firmám, stává se pro ně obtížnější  financování vlastního rozvoje a tím i generování zisku. Navíc  je obtížnější i provádění buy backů. Z grafu níže je patrné, jak HYG začínají investoři vyprodávat dlouho před tím, než nastane samotný cenový vrchol.Faktor:  Sázka investičních bank na růst úrokových sazeb u Eurodolaru

Eurodolarový futures kontrakt  představuje úrokovou sazbu, kterou vynášejí depozita  US dolaru v bankách po světě mimo území USA. Sazba roste, když jsou USD více žádané a stávají se "vzácnými". Například v situacích, kdy investoři masívně nakupují americká aktiva, většina z USD je již investována na kapitálovém trhu v USA a ve světě je jich relativně málo. Přebytek USD na trhu může být dán pasívní obchodní bilancí  USA s ostatními zeměmi. Například Čína dostává za dodávky svého zboží zaplaceno v US Dolarech a tyto peníze zpětně investuje na kapitálových trzích. To je pro burzy výhodné, ceny aktiv rostou, protože poptávka po nich se drží vysoko. Jestliže tedy nyní, když dochází k obchodní válce mezi USA a Čínou, se toky US Dolarů zabrzdí, budou USD ve světě  nedostatkovým zbožím. To pak způsobí růst úrokových sazeb u dolarových depozit mimo USA a tedy sázku  bank na pokles ED ( futures kontraktu, který se vyvíjí opačně než úroková sazba). A jak vidíme z dalšího grafu, prakticky skoro pokaždé , když banky sázely na růst sazeb ( tedy shortovaly ED), došlo nakonec po dlouhém růstu cen akcií k výraznému poklesu. Zejména významné to je, když net shorty bank převýší 1 mil kontraktů a drží se nad touto úrovní. ED je v grafu v nejspodnějším panelu, kde červenočerně je absolutní hodnota, tedy množství kontraktů a zeleně je stochastický oscilátor ED za 80 týdnů. V prostředním panelu je modře cena akciového ETF SPY ( S&P 500 index) a zeleně stochastický oscilátor pro cenu USD za 80 týdnů. Dost často ( ale ne vždy) je vysoký kurz US Dolaru faktorem, který přispěje k poklesu cen akcií.  Horní panel pak představuje stochastické oscilátory pro dva akciové futures kontrakty - pro SP a pro NQ


Z grafu je vidět, že cenový top akcií roku 2000 byl trochu netypický z hlediska těchto indikátorů. Velmi vysoko ( na maximech net shortů ) byl jen SP kontrakt a kontrakt pro US dolar DX .Absolutní úroveň ED nedosáhla 1 mil počtu, stochastický oscilátor byl na maximech  u prvního vrcholu v březnu 2000, ne však u druhého v září 2000. Teprve na počátku roku 2001 jakoby se vše sešlo a  shorty u ED vyskočily nad 1 mil, přidaly se maxima u SP i NQ. Přímo ukázkově poklesová situace nastala v březnu 2002. Na maximech shortů byly oba akciové kontrakty, US dolar ( DX kontrakt) a net shorty u ED byly  na dvou milionech. Akciový index S&P500 pak klesl o 30%.  U všech následujících grafů používám stejný set indikátorů. 
Období 2004-2010 - zahrnuje tedy cenový vrchol  v říjnu 2007 a následný pokles o -56% do března 2009 pro akciový index S&P500.  Hlavní cenový vrchol v říjnu 2007 nebyl doprovázen maximem net shortů pro oba akciové futures kontrakty SP a NQ. Byl však doprovázen velmi vysokými hodnotami  ED kontraktu, tedy banky sázely na růst úrokových sazeb u dolarových depozit. US byl z tohoto úhlu pohledu drahý a tato situace se udržovala po celou dobu až do roku 2009. Jestli si vzpomenete na rok 2008, tak ten byl ve znamení velkého finančního stresu. Bankám se nedostával kapitál, po krachu Bear Stearns a Lehman Brothers chyběla důvěra. Centrální banky musely přilévat likviditu. Když se pak v září 2008 sešly vysoké shorty bank u ED a k tomu sázky bank  na pokles u cen akcií pro SP i NQ, následoval pokles cen akcií během pár týdnů o 50%.Market top v roce 2011

Byl to pouze lokální vrchol u SPY. Byl doprovázen maximy net shortů u SP i NQ a hodnotami ED nad 1 mil kontraktů. Všimněte si, jaký vliv mělo tzv kvantitativní uvolňování v roce 2013 na pozice bank u ED kontraktu - následoval setrvalý pokles. 


Současnost - poslední 4 roky 

První kritický rok představoval rok 2015. Poklesy z maxim byly ukázkově doprovázeny maximy net shortů bank u SP a NQ, vysokým kurzem US dolaru a vysokými hodnotami ED kolem 300 000 net shortů ( na však přes 1 mil). Nyní v květnu 2019 jsme v situaci, kdy kontrakt SP je  u maxim shortů, NQ ještě ne, US dolar je na maximech proti zbytku měn a ED kontrakt se šplhá ke kritickým úrovním ( snad tam ještě není). Navíc  sazba ^TNX dosáhla minima 8.7.2016 na úrovni 1,37% a od té doby vzrostla na dnešních 2,39% ( poslední měsíce klesá z maxim 3,22%). Z fundamentálního hlediska jsme podle mého názoru nedaleko cenového možného vrcholu, jsou skoro splněny všechny podstatné předpoklady pro větší pokles. 

Shrnutí: Pro určení, kdy může nastat cenový vrchol, jsou nejdůležitější úrokové sazby. Je třeba sledovat ^TNX, HYG, futures kontrakt ED a eventuálně USD a kontrakt DX. Z akciových futures kontraktů si myslím, že nejvíce vypovídající jsou NQ a SP.  
To je vše. 
Petr Fiala

Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.