Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Krátký rozbor z 9.6.2019

Fiala Petr
Publikováno: 9.6.2019 | Poslední aktualizace: 9.6.2019 06:26  | Reakcí: žádná
Vývoj u akciového ETF SPY se minulý týden kompletně otočil z poklesů probíhajících v květnu k růstu. SPY přidal +4,5%, nejsilnějším sektorem byly materiály, XLB přidal 9,1%. Jinak ale akce je spíše defenzívní, QQQ přidal jen +4,1%, objem u SPY byl průměrný, cena dluhopisů se prakticky za týden nezměnila navzdory růstu cen akcií. Nadprůměrný růst zažily i typicky defenzívní akcie consumer staples ( XLP= 5,4%).

Připravil jsem cenové dvoj-grafy, v prvním je nahoře  výnos 10-letého dluhopisů ^TNX, dole je cena SPY. Z grafu je patrný vztah - když ceny akcií rostou, tak výnosy dluhopisů většinou rostou také ( ceny dluhopisů jdou dolů), protože investoři mají risk apetit a chtějí investovat namísto dluhopisů do více rizikových aktiv. Z grafu je taky vidět, že toto neplatilo v posledních 5-ti měsících od počátku roku. Vypadá to, že část investorů již růstu cen akcií nevěří a věří, že nás čeká nějaké horší období a že je třeba být  v defenzívě.
Druhá dvojice  cen ukazuje zlato ( nahoře) a ropu ( dole). Ropa je typické risk-on aktivum, zlato je defenzívní. Zde je opět vidět většinou opačný vztah. Velký podzimní pokles ceny ropy byl doprovázen únikem investorů ke zlatu.  Nyní jde opět o defenzívní akci. Zlato roste spolu s cenou dluhopisů a já bych nyní zlatu věřil - není to konec tohoto růstu. Situace na trzích už je totiž nejistá. 


Graf: COT report - net shorty bank u ED kontraktu. ED jsem vysvětloval už minule. Dolarů ve světě je nyní málo a sázky na růst  úroků spojených s USD v zahraničních bankách rostou. To není pro trhy příznivé, ale jak už ukázala historie, tato situace může vydržet dlouhou dobu, než si toho trhy všimnou. Na druhé straně net shorty bank u akciových futures šly dolů ( horní panel).

Poslední dva grafy se týkají security lendingu. Mám pocit, že toto je nový kanál, kterým probíhá nějaká podpora FEDU pro svoje investiční banky ( primární dealery).  První graf ukazuje absolutní hodnoty lendingu. Aktuálně se pohybují na úrovni 32-33 mld USD a to znamená, že jsou opět na historických maximech. Může to znamenat dvě věci- jednak že FED "tlačí" a je ochoten podpořit trhy po dohodě s těmi nejvlivnějšími bankami a nebo banky chtějí samy investovat a zvyšují si likviditu. Protože když se podíváte na graf, tak je jasně vidět, že cenová dna byla v minulosti doprovázena vysokou úrovní lendingu a u cenových maxim lending klesal někam k 20-23 mld usd. 


Tento graf ukazuje také lending, ovšem jde o kratší časový úsek a znazorněn je ve spodním panelu klouzavý průměr lendingu za 50 dní ( modře), a stochastický oscilátor  ( zeleně). Znovu tento graf ukazuje to stejné - u cenových den dochází k velkému nárůstu lendingu, to stejné nastalo nyní  od 1.6.2019. Závěr: Jak to vše interpretovat? Investoři jsou mnohem opatrnější, částečně se přesouvají od akcií k defenzívním aktivům - dluhopisům a zlatu. Tady vidím další potenciál, nevěřím, že to bude lepší. Co se týče akcií - vzhledem k tomu, že net shorty bank šly mírně dolů a banky si nyní tak masívně půjčují od FEDU, věřím, že růst u akcií ještě nekončí. Držel bych se  hlavního ETF SPY. 
To je vše. 
Petr. 
Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.