Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Krátký rozbor trhů ze dne 26.1.2020

Fiala Petr
Publikováno: 26.1.2020 | Poslední aktualizace: 27.1.2020 05:47  | Reakcí: žádná
Mám tady další krátký rozbor na kapitálovém trhu. Zaměřím se jen na to nejpodstatnější.

Týdenní výkonnost: SPY -1%, QQQ -0,3%. SEktory XLF, XLY i XLV vypadají nyní poklesově ( přechodně). Ale defenzívní XLU a IYR ( REITy) vypadají stále růstově. Technologický QQQ je stále nejsilnější ETF. I tento graf ukazuje, že QQQ je velmi silný. Rozhodně uptrend nekončí. Každá korekce bude nakoupena. HYG- high yield dluhopisy - zatím v uptrendu. Má pod sebou silné podpory klouzavých průměrů. Zatím neexistují žádné negativní divergence. Dokud je HYG růstový, tak je růst cen akcií zdravý a udržitelný.  


Security lending, krátkodobý graf - jak už víte, Finecharts dnes nestahují data cen akcií. Cena SPY je znázorněna  šipkami v horním grafu.  Security lending je jedním ze způsobů, jakými americká centrální banka zajišťuje likviditu na trhu. Teorie říká, že účastníci trhu si půjčují státní dluhopisy v okamžiku, kdy chtějí spekulovat na pokles jejich ceny ( z nejrůznějších důvodů), ale nevlastní je. Když se po půjčkách dluhopisů zvyšuje poptávka, tak cena lendingu na trhu roste. A v takový okamžik je tu FED, aby srazil ceny za půjčky dolů tím, že půjčí dluhopisy ze SOMA účtu a přijme jiné cenné papíry jako kolaterál. Z toho všeho vyplývá ještě jedna věc: Růst shortů u dluhopisů, tedy rostoucí cena lendingu a rostoucí poptávka primárních dealerů po půjčkách může souviset s tím, že nálada na akciových trzích je růžová a akcie jsou preferovány investory, na rozdíl od dluhopisů, jejichž cena klesá ( risk-on situace). Klesající cena dluhopisů má za následek rostoucí množství spekulantů ( typicky fondů) spekulujících na další pokles cen. Obecně z vývoje cen na trzích vyplývá, že Security lending zvyšuje likviditu na trzích a tím přispívá k růstu ceny aktiv. Lending klesá, když participanti na trzích nemají zájem o spekulaci na pokles cen dluhopisů ( tedy očekávají růst cen a pokles výnosů). To zejména po dlouhém růstu cen rizikových aktiv může signalizovat, že  jejich ceny zkorigují ( ceny akcií). 

Vztah mezi security lending a SPY je jasný. Když roste lending, roste i SPY. Jakmile lending začne klesat, nakonec následuje i cena akciových indexů. Klesání lendingu v překoupených situacích u akciových indexů ( spekulanti jsou naplno v akciích) ukazuje na předpovědní hodnotu tohoto ukazatele. Právě nyní je trh silně překoupený a lending již skutečně klesl. Čekal bych nějaký pokles i u cen akcií.   Graf cen US Dolaru ( UUP), SPY, Net SHORT pozic primárních dealerů ( investičních bank) pro Eurodolar ( uprostřed) a net short pozic pro 10-letý státní dluhopis. Když se podíváme dnes na situaci, tak ta je typická pro cenové vrcholy - US Dolar je na maximech, SPY taky, Net shorty pro ED jsou na maximech (od září lehce poklesly), net shorty pro dluhopisy jsou v horní polovině.  Ale taková situace může vydržet dost dlouho, do podzimu zcela jistě. S drobnými korekcemi v budoucnu. 

Dlouhodobý vztah lendingu a ceny SPY- z tohoto grafu jasně vyplývá, že security lending skutečně je leading indikátor pro SPY. Lending je dnes na historických maximech. FED podporuje maximální spekulaci tím, že zajišťuje kontinuálně likviditu trhu.  Zatím ani tady nelze uvažovat nad tím, že se něco změní. 

Net SHORTY tzv. commercials ( bank) pro akciové indexy - ES a NQ. Banky jsou těmi, kdo jsou v rozhodujících okamžicích na správné straně trhu. Spekulanti ( fondy) na straně špatné. Vyplývá to z rozdělení rolí na trhu. Během růstu cen spekulanti sledují trend a zvětšují své LONG pozice. Ty jsou většinou na maximech v době, kdy akciové indexy vrcholí. Banky dělají opak. Jako market makeři skupují akcie od spekulantů v době propadů. Banky jako market makeři vydělávají na spreadu a po skončení poklesů cen na tom, že levně nakoupili a čekají na růst cen.

Pozice bank dnes ještě nejsou v extrémech. Není to tedy typická situace pro velké poklesy. Graf net shortů bank pro ED už jsme viděli. V tomto ohledu  jsou pozice velmi našponované a po US Dolarech je velká poptávka ve světě. Proto banky sází na růst úrokových sazeb pro dolarová depozita. Závěr: Jsme v BULL trhu, který nejspíše ještě přetrvá. Nakupujte poklesy na trzích. 


Petr FialaČlánek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.