Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Černé pondělí na burze

Fiala Petr
Publikováno: 9.3.2020 | Poslední aktualizace: 9.3.2020 11:15  | Reakcí: žádná
Máme tu další černé pondělí na burze od října 1987. Přes noc cena ropy spadla o 30% dolů jako důsledek nedohody mezi Ruskem a Saudskou Arábií o objemech těžby. Rusko dohodu odmítlo.

Jaké to má důsledky? Arabové oznámili, že budou těžit až o 20% ropy více, než doposud. Komentáře mainstreamových médií jsou takové, že je to útok na Rusko. Ve skutečnosti je Rusko připraveno na nízké ceny mnohem líp, než Arabové a než Američani. Řekl bych, že je to předem vypočtený vracený úder od Rusů směrem k USA. Jako reakce na blokování dostavby plynovodu Nordstream2 vedoucího plyn z Ruska do Evropy. Rusko dobře ví, že pro těžební firmy v USA bude cenová válka nejhorší, protože jejich těžba je drahá. Mnoho těžebních firem může zkrachovat. A s nimi i banky, které je financují. Nejspíše bude muset zasáhnout FED. 


Jaký je vliv na akciové trhy? Špatný. Ráno byly některé indexy kolem -8%. Například Nikkei 225 nebo FTSE100. Cena ropy - ještě 8.1. stál barel 65 USD. Dnes v noci spadl na 27,50. Tedy je o -58% níže. Dnes  možná zkrachovalo pár spekulantů. 


Graf: FTSE 100 - to je sto největších firem Británie. Pokles přes noc o -8%. Z maxim jde o pokles o -22%. Stačilo k tomu 35 dní. 


Co lze čekat od S&P 500? 
Cena se nyní pohybuje u SPY kolem 280. Jde tedy o pokles kolem šesti procent. Řekl bych ale, že na těchto cenách už to začne být pro některé spekulanty zajímavé a navíc že centrální banky zasáhnou. Ideální nákup by byl až kolem velmi silné podpory 2620-2630. Myslím si, že Trump by se měl dohodnout především s Rusy. O ropě, plynovodu Nordstream, o klidu zbraní v Sýrii. Pak je šance, že se to trochu uklidní. V čem vidím černou labuť? V souběhu těchto událostí a v tom, že jsem nečekal  takové vyústění vývoje před americkými volbami. A to asi čekal každý - že k výplachu akciových trhů dojde až kolem voleb.  Na druhé straně vidím jako velkou výhodu, že k tomu došlo. Nejsme v trhu chycení, nedržíme žádné pozice. Ceny byly již velmi vysoko, asi to bylo už neudržitelné. Do budoucna existuje velká šance na tomto vývoji dobře vydělat. 
Petr. 
Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.