Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Jak vypadá jádro našeho LONG SHORT modelu

Fiala Petr
Publikováno: 15.3.2020 | Poslední aktualizace: 15.3.2020 11:38  | Reakcí: 1
LONG&SHORT model je systém zásad a pravidel pro investování implementovaný do jednoho celku, převedený do počítačového jazyka a určený k řízení obchodování na kapitálovém trhu. Vymyslel jsem tento systém za účelem investování vlastního kapitálu a můj kolega v Algosystemu s.r.o. Laďa Čapka jej převedl do programovacího jazyka a vytvořil handlery, které umí komunikovat se servery brokerských firem. Co je však jádrem našeho modelu? Protože pokud je to nějaká matematicky definovaná proměnná, musí být znázornitelná ve formě grafu. Má nějaký historický průběh. Z jejího znázornění lze lépe pochopit, jak funguje a v čem je unikátní.

Převedl jsem tedy  jádro našeho modelu ve formě indikátoru do Amibrokeru, abych jej  mohl znázornit. Zároveň jsem dnes přišel na jednu skvělou věc, kterou chci dodatečně implementovat do našeho modelu. Nic není definitivní a když je člověk dostatečně zapálený, může přicházet na nové věci neustále. Tato novinka mi umožní zamezit zbytečně velkým drawdownům během  velkých poklesů  trhu. 


Jak tedy náš indikátor vypadá? Předně není to typický indikátor založený na  jednom indexu nebo ETF. Je to market breadth, vytvořený na základě zkoumání výkonnosti několika stovek akcií z různých sektorů a regionů. Zkoumající náladu investorů, jestli prodávají nebo nakupují. To z průměru cen u S&P 500 nemůžeme poznat. Jde prostě o to být v klíčových okamžicích na té správné straně trhu. To je neocenitelné v situacích, jaká nastala před tímto současným výprodejem. Většina fondů to nemá a proto jejich výkonnost kopíruje akciové indexy i směrem dolů. Oni prostě drží akcie prakticky stále, tedy kopírují metodu KUP A DRŽ. Jak už jsem uvedl v předchozím článku, nedává mi žádný smysl dávat peníze do těchto fondů.  To může dělat jen masochista nebo člověk absolutně neznalý - a těch je většina. Proto se bankám s jejich produkty žije tak dobře a nemají zájem inovovat. 
Pojďme zpět k našemu modelu. První graf ukazuje náš hlavní indikátor - jeho průběh  od roku 2007. Indikátor by se dal nazvat jako BUY DIP. Tedy indikující intenzitu nákupů. Projevuje se to v tom, že nákupů ubývá při růstu cen ( tradeři postupně vyprodávají a prodejů přibývá)- náš indikátor klesá. A při poklesech indikátor roste, protože stále více investorů využívá nižších cen a nakupuje akcie. To ovšem neplatí  v BEAR trzích. Tam může docházet někdy k poklesům cen a indikátor nikam moc neroste. 
 Graf: Graf ve skutečnosti ukazuje klouzavý průměr indikátoru za 10 dní. Toto je ta novinka, která mě překvapila a které jsem si všiml až nyní, když jsem tento graf vytvořil. A kterou chci zapracovat do našeho modelu dodatečně. Ta novinka spočívá v tom, že během velkých poklesů cen nemá smysl začít nakupovat dříve, než tento indikátor přesáhne hodnoty+45.  Tím se lze vyhnout skoro všem předčasným nákupům od roku 2008 v době velkých korekcí , jako byla ta roku 2011, 2016 nebo 2018.Co je podstatné - během zdravého růstu cen se objevují stále nová maxima indikátoru, až nakonec začnou vrcholy klesat. Je to projev rostoucích prodejů, nejprve vyprodávají ty nejvíce rizikové akcie. Mnohdy tento indikátor signalizoval nejvyšší intenzitu prodejů v době, kdy ceny byly na maximech - jako v říjnu 2015 nebo v lednu 2018. Tady z toho je vidět, že vždy existují ti chytří, kteří včas vyprodají a pak ti hloupí, kteří to od nich nakoupí. A pak manažeři fondů, kteří nic nevyprodají  a ani nic nenakoupí, ale drží stále. Růsty indikátoru nad trigger 55 znamenají maximum  nákupů. Od roku 2007 se objevil 11-krát a to vždy v podobných situacích, po velkých výprodejích. Většinou se objevil v první fázi poklesů, pak následoval několikatýdenní růst ( korekce předchozích velkých poklesů) a pak druhé kolo velkých poklesů. Nynější situace je opět podobná a zapadá do tohoto schématu. Máme nyní za sebou první silné poklesy. 


Na první pohled by se mohlo zdát, že indikátor je inverzní k ceně SPY, jako třeba index volatility VXX. Není to tak. Ukáží to další grafy. Hned tento první graf to vyjadřuje jasně. Do srpna 2014 rostly ceny akcií i indikátor. Pak proběhla korekce druhé kolo růstů cen až do léta 2015. V té době už indikátor oslaboval. V době velkého propadu v srpnu 2015 ale silně vystřelil nahoru - tradeři ten pokles nakoupili ( pozná se to podle rozdílů v nákupech mezi akciemi high beta, defenzívními tituly a emerging markets akciemi - z těchto akcií je indikátor odvozen). Také si všimněte, že nákup v srpnu 2015 by měl smysl teprve v situaci, kdy hodnota indikátoru se dostala nad cca 47.


Situace vrcholu trhu z ledna 2018 - v průběhu ledna začal indikátor oslabovat ze svých maxim, tradeři vyprodávali. Masívně nakupovali opět v dubnu - indikátor >47,5. 


Graf: Konec roku 2018 - tady indikátor byl relativně silný, nesignalizoval výprodej. Toto je avšak 10-denní klouzavý průměr. U samotného indikátoru došlo ke dvěma SELL signálům již o měsíc dříve, 30.8. a 4.9.. Tedy model držel hotovost v době vrcholu 3.10.2018.

Tento graf je nejdůležitější z hlediska dnešního vývoje pro srovnání. Dnešní poklesy jsou totiž srovnatelné  jen s tímto obdobím za posledních 15 let - říjen 2008. V říjnu 2008 již ale probíhal bear market, poklesy tedy neměly tolik traderů překvapit. Jako je překvapily nyní. Nynější pokles je stejně záludný, jako ten v říjnu 1987. Nicméně jak ukazuje tento graf, i během bear trhu po velkých poklesech tradeři nakupovali DIP. K maximům se indikátor dostal 13.10.. Následovalo 2,5 měsíce vývoje do boku - nahoru a dolů. Ale indikátor se držel dole. Jakoby si tradeři teprve v průběhu tohoto období uvědomili, že je něco špatně. Žádná akumulace neproběhla a tak nevyhnutně kde není silná poptávka, musí to skončit poklesem. Od 5.1.2009 do 9.3.2009 index S&P500 přišel o -29%. Nad 47,5 se indikátor dostal teprve v okamžiku cenového dna - na den přesně.

Rok 2020 - současná situace: BUY DIP  je na maximech. Předpokládal bych, že nyní přijde na řadu podobný průběh, jako v minulých velkých poklesech. Růsty budou střídat poklesy. Teprve průběh ale ukáže, jestli akumulace je dostatečně silná a ve finále bude předpoklad k tomu, aby korekce skončila a trhy šly do amerických voleb už jen nahoru a nebo to bude mít průběh, jako v roce 2008, kdy indikátory zůstávaly slabé. 


Chceme spustit náš algoritmický model co nejdříve, čekáme nyní na schválení "HEDGE FUND" struktury účtu u Interactive Brokers. 
To je vše. 
Petr FialaČlánek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.