Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Jak vypadá výkonnost českých podílových fondů

Fiala Petr
Publikováno: 15.3.2020 | Poslední aktualizace: 15.3.2020 10:40  | Reakcí: 1
Podíval jsem se na stránky některých investičních společností a výkonnost jejich podílových fondů. Chtěl jsem vidět, jak si v dnešní složité době vedou.

Zajímala mě výkonnost v dlouhodobějším horizontu. Investiční společnosti typicky v České republice uvádějí jako nejdelší výkonnost v pětiletém období. Podíval jsem se tedy asi na pět firem , z nichž tři jsem vybral ke zveřejnění. Vybral jsem fondy, které nabízejí tři největší české banky - Komerční banka, ČSOB a Česká spořitelna. Víc myslím není potřeba, protože obrázek je velmi podobný. 

Na úvod ještě uvedu, že za pětileté období, tedy od 13.3.2015, vzrostl akciový index S&P 500 o 32%, tedy o +6,4% ročně. 


Fondy Amundi jsou spravované společností Pioneer a distribuuje je Komerční banka. První věc, která mě zaujala u pětileté výkonnosti akciových fondů - jen jeden z fondů  dokázal překonat  v pětiletém horizontu +4% p.a., jen ještě jeden byl plusový a zbylých pět fondů skončilo ve ztrátě za 5 let. Nutno ovšem říci, že ten nejvýkonnější fond má výkonnost uváděnou  ke konci roku 2019 a je velmi pravděpodobné, že kdyby uvedl výkonnost tak, jako ostatní, tedy k 12.3.2020, pak by byl ve stejně hluboké ztrátě. Ztráty za měsíc jsou astronomické, dosahují až -26%. Je to přesná shoda s akciovým indexem S&P 500 a to mi napovídá, že tyto fondy  přesně sledují index. Proč jsou tedy za pětileté období ve ztrátě je druhá věc ( protože vybírají mastné poplatky).
Dluhopisové fondy vypadají o něco lépe. Ale ne o moc - viz tabulka nahoře.Tabulka: Ani jeden fond ze skupina ČSOB neskončil po pěti letech pro klienta  v zisku. Ztráty  za měsíc jsou většinou vyšší, než u indexu S&P 500. Napadá mě, proč si klienti ukládají do takových produktů peníze? To nedává smysl. Burza je nahoře za 5 let o 32% a tito investoři jsou v každoroční ztrátě vyšší, jak -1% ve většině případů. Napadá mě taky, proč tohle nevadí České národní bance. Je to jasné okrádání klientů ze strany banky. Systematická neschopnost vydělat pro klienta peníze nikomu nevadí. 
Fondy České spořitelny. Výkonnost dluhopisových fondů se pohybuje kolem nuly. Za pět let se dluhopisový ETF TLT zhodnotil o +21%, tedy to jsou cca 4% ročně. Tady u ČSp je ale pět z devíti fondů ztrátových.Akciové fondy: Zajímala mě výkonnost vlajkové lodi spořitelny- Top Stocks fondu. Je to 2,04% p.a. Tedy nic moc po pravdě.  Výkonnost ESPA stock America není tak špatná, +4,67% p.a. Co mě přivádí k smíchu je fakt, že fond zaměřený na zatracované Rusko je nejvýkonnější ze všech +7,3%.  Z 18-ti akciových fondů je pět ztrátových, jen jeden překonal  S&P 500 ( zaměřený na Rusko). Průměrná výkonnost všech akciových fondů v pětiletém horizontu je 0,74% p.a. S takovou výkonností je lepší investovat do nemovitostí nebo nechat peníze ležet na spořícím účtu a nechat je sežrat inflací.
Závěr: Jediný, kdo vydělává, jsou manažeři fondů a správcovské společnosti. Regulace ze strany ČNB je tak extrémní, že administrativní náklady spolknou velkou část potenciálního zisku. Na klienta tak nic nezbude. Klienti tak přispívají k prosperitě investičních společností bank. Česká národní banka na tom má velkou zásluhu. Pro malé inovativní firmy je prakticky téměř nemožné nabídnout smysluplný produkt pro větší skupinu obyvatelstva. Je to monopolizované prostředí. Velké banky zase nemají o inovace žádný zájem- jsou spokojené s tím, jak to funguje. Vím, o čem mluvím, v minulosti jsem se pokoušel naše technologie nabídnout těmto kolosům. 
Pro klienta je nejlepší se těmto produktům bank zcela vyhnout. Nedává to smysl. Lepší je pořídit si vhodný ETF a mít peníze v něm.  


Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.