Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Jak si vede long&short model v období velkých poklesů

Fiala Petr
Publikováno: 26.3.2020 | Poslední aktualizace: 26.3.2020 08:09  | Reakcí: žádná
Zajímá vás, jak si vede náš model právě nyní? To ukáže mimo jiné tento článek.

Existuje něco jako ideální investiční strategie? Jaká by to měla být? Ideální by bylo umět nakoupit na přesném dně a prodat na cenovém vrcholu. Všem je jasné, že to nejde. Nic takového neexistuje. Můžeme jen zvyšovat pravděpodobnost, že investujeme dobře, že zhodnotíme peníze lépe, než průměrně.  Bylo by ideální vyhnout se všem velkým propadům a investovat jen v růstových obdobích. Jenže vždy to není možné poznat. Mnoho sofistikovaných investorů a uznávaných portfolio manažerů se fatálně spletlo, přitom tito lidé mají k dispozici armády  analytiků. Mluvím o lidech jako je Ray Dalio, manažer největšího světového fondu Bridgewater. Ten dne 21. ledna 2020 prohlásil, že "Cash is Trash" a že lidé by neměli zůstávat se svými penězi mimo akciový trh.  Říkám to proto, že úplně přesně načasovat , kdy začít investovat, nejde. Dokonce nyní, kdy se zdá jasné, že nastane výrazný sešup dolů. FED s ostatními centrálními bankami dokázal, že umí dělat zázraky a nelze vyloučit, že vrhne na trh tak ohromné množství peněz, že se trhy obrátí znovu k růstu. Pokud ano, bude platit  "cash is trash" - do té doby, než se trend opět nezmění. Toto je jeden z důvodů, proč chceme začít s investicemi bez ohledu na stav trhu. KOnec konců náš model je LONG SHORT, otestovaný i během bear trhů. Nicméně model je z 80% LONG  orientovaný a jen z 20% SHORT. Short obchodů je velmi málo, protože tak je zohledněn nepoměr mezi růstovými a poklesovými situacemi, akcie většinu času rostou, na jeden poklesový měsíc připadá osm růstových.  
Jestliže tedy existuje nyní riziko poklesů a my hodláme spustit náš  algoritmus  situaci navzdory, zajímalo mě, jak se  náš model chová během velkých poklesů nebo dokonce v BEAR trzích. Když jsme náš algoritmus vytvářeli, vycházeli jsme především z chování modelu během poklesů 2007-2008, 2011 a 2016. Testy od poloviny roku 2018 jsou out of sample a stejně tak testy před rokem 2007. Out of sample znamená, že na nich nebyly prováděny žádné optimalizace vytvořeného algoritmu, tato data jsou tedy pro náš algoritmus nová. 
Následující vygenerované grafy a výsledky pocházejí z www.algotrading.cz. To je naše druhá webová aplikace sloužící k simulování výkonnosti LONG&SHORT modelu. Na stránce jsou momentálně tři takové modely, pro SPY, QQQ a SPXL, tedy třikrát zapákovaný ETF ( S&P 500). Jelikož jsou všechny nastaveny stejně, je SPXL třikrát více agresívní v nákupech, než SPY ( nákupní tranše jsou v obou případech odstupňovány po třech procentech poklesů SPY ( SPXL). Ve skutečnosti  to bude odstupňované, tranše u SPXL budou nastaveny po devíti procentech poklesů. Agresivita nákupů dává smysl v jasném BULL trhu, tedy ne dnes. Zde je odkaz na modely: SPY:     https://www.algotrading.cz/en/model_ls/simulator_218spy 
QQQ: https://www.algotrading.cz/en/model_ls/simulator_218qqqSPXL:  https://www.algotrading.cz/en/model_ls/simulator_218spxl
Všechny níže uváděné případy testů začínají vždy na významném cenovém vrcholu nebo předvrcholu a pokračují do dne, kdy akciové indexy dosáhly svého dna. Je to tedy nejhorší možná varianta průběhu. 

Graf: Současná výkonnost modelu pro SPY. Model je ve ztrátě pouhých 0,4% ( pokles portfolia v USD), tedy anualizovaně -1,9% ( CAGR). Vedle toho ztráta SPY při metodě kup a drž je -27%, tedy -66% anualizovaně.  Výsledek je i pro mě velmi potěšující, měl jsem ze současného vývoje obavy. Model dosáhl maximální pokles hodnoty  portfolia -14,6%, kdežto SPY dosáhl -33%. To je taky výrazně lepší.Pokles SPY na podzim 2018 byl skutečně velmi silný. SPY spadl o -20,2% ( podle mého Amibrokeru - non adjusted data for dividends, v databázi Algotradingu jsou použita adjusted data, výsledky se mírně liší). Náš model přišel během poklesu o -6%, to je třikrát méně, než u SPY.  Pokles na jaře 2018 SPY přišel o -10,2%, náš model o -1,1%.
Pokles let 2015-2016. Náš model byl -6%, SPY skončil -14,4%. Pokles roku 2011 - náš model byl -7,2%, SPY -18,3%. 

  Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.