Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Krátká analýza z 22.3.2020

Fiala Petr
Publikováno: 22.3.2020 | Poslední aktualizace: 22.3.2020 10:46  | Reakcí: 3
SPY má za sebou pět týdnů poklesů a je z maxim dole -33%. Podle všech mých kritérií jsme nyní v BEAR trhu. Co tedy nastane dál?

Jsem rád, že mohu být účastníkem takové historické události, jako je tento výplach a jsem schopen vnímat a zachovat si zhruba přehled o tom, co se děje. Naše portfolio je v mínusu asi 3,5% od počátku roku. Jeto spíše důsledek  prvotního poklesu, než jsem si uvědomil, že poklesy nejsou zcela normální. Pak už jsem měl snahu spíše o zachování našeho kapitálu. To, co v současnosti probíhá, je tak výjimečné, že  nemá smysl se snažit o systematické  obchodování z LONG strany. Jde o masívní deleveraging prokládaný snahou FEDU a dalších centrálních bank zachránit co se dá. Prosakují nejrůznější zprávy o tom, že FED zachraňuje všechny a všechno. Letí nahoru výnosy všech rizikových dluhopisů- nejen firemních, ale i státních nebo městských. Při tom, jaké páky fondy dnes používají, není divu, že je FED musí zachraňovat. FED bude možná muset zachránit úplně všechny, aby se světová ekonomika nezhroutila. US Dolarů je zoufalý nedostatek. 


Ptám se sám sebe, jak jsme se do této situace dopracovali. Nejsou to centrální bankéři, kteří by dnes měli stát před nějakým tribunálem? Nejspíš ano, ale nikdy tam stát nebudou. Oni slouží těm mocným. Kdo to zaplatí, bude lid. Ve formě inflace. Dluhy musí být monetizovány. Jiné řešení pro centrální bankéře a ani státníky neexistuje. Jak do toho zapadá koronavirus? Přemýšlím, jestli se tato panika náhodou někomu nehodila  pro to, aby zakryla  to hlavní - reset dluhů. Dluhy budou vymazány, zaplaceny. Proběhne znehodnocení peněz. A mocní mohou začít nanovo nakupovat s várkou nových dolarů, které si vytisknou. Co se týče koronaviru - po světě jsou vyhlašovány výjimečné stavy a lidé jsou poslušní. O to může jít. Jak si vynutit poslušnost. Protože konec konců koronavirus může opravdu být jen něco jako chřipka. Na tu ročně umírají taky stovky tisíc lidí a nikdo si toho ani nevšimne. Ale koronavirus nikdo nezná a dobře marketingově uchopený strašák splní svůj cíl. Lidé budou vyděšení a ani si nevšimnou, že někdo mezitím  vymazal dluhy, znehodnotil úspory, omezil lidská práva, možná zavedl systém bez užívání hotovosti ( přece koronavirus). 

Graf: Nahoře je cena S&P 500, dole jsem vytvořil pro porovnání něco jako divergenční indikátor- jak moc se rozcházel svět jednotlivých akcií ( market breadth ) - bíle s akciovým indexem S&P 500. Ceny jsou týdenní. Je vidět, že v době vrcholících trhů většinou jsou akcie jako celek již slabé a trh táhne pár nejsilnějších akcií. Index je ještě silný. Mnohdy dokonce  je setrvačnost růstu tak silná, že trh vyvrcholil až 2,5 roku po vrcholu křivky pro SP500. V tomto ohledu rok 2020 nebyl výjimkou. Růst roku 2019 již neměl žádnou oporu. Proto taky  nastal tak silný pokles. V době rychlého internetu  jde rychle všechno. Graf: Toto je druhý, podobný graf. Ukazuje situaci, kdy poklesy dosáhly na dno. Podle indikátoru tam zdaleka nejsme.  Současná divergence mezi cenou a indikátorem naposledy byla patrná v roce 2007. V ostatních růstových obdobích indikátor spíše kopíroval růst ceny. Zároveň jsem naznačil, kde vidím konec poklesu ( krátkodobě). Měli bychom klesnout k 2000-2100 a pak se odrazit nahoru.


Co se týče LONG SHORT modelu - toto není normální investiční prostředí. Chtěl bych model zapnout v okamžiku, kdy pomine největší panika a trhy se začnou chovat trochu normálně . Bear market nám v zásadě nevadí. Co vadí, je stav, kdy se celý finanční systém otřásá v základech a nikdo neví, jestli přežijí banky nebo státy. O banky mám největší obavu. Nejsem si jistý, které přežijí a které banky budou centrální banky zachraňovat . Největší riziko tedy dnes vidím v tom, aby nezkrachovala nějaká banka s našimi penězi na účtu. Na druhé straně - FED každý den ukazuje, že je odhodlaný ke všemu. Takže v nitru doufám, že se to přežene, že probíhá velký restart a že se začne nanovo. A že v tom případě jsme na to dobře připravení využít všech  výhod, které nám trh nabídne.
Petr Fiala 

   

Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.