Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Krátká analýza k 28.3.2020

Fiala Petr
Publikováno: 28.3.2020 | Poslední aktualizace: 28.3.2020 10:13  | Reakcí: žádná
Je fascinující číst si nyní o tom, co se děje na kapitálových trzích a co dělají politici a centrální bankéři. Napadlo mě vytvořit si malý sumář toho nejpodstatnějšího, co se minulý týden odehrálo. O tom to dnes bude.

Nejprve to základní - graf SPY: Jde o krátkodobý graf- 30 minutové svíce. Takže rezistence je nyní někde kolem 262 USD. Včerejší vývoj mi říká, že půjdeme znovu na podpory - první je kolem 245, druhá 240, třetí 237. Jsem si skoro jistý, že znovu porosteme. Takže nakupoval bych na těchto podporách, postupně.  První fáze poklesu trvala u SPY 6 hodin ( 12 svíček v pátek). Řekl bych, že nás čeká dalších 12 svíček dolů.  A pak znovu k 260 USD. 

Jak čtu na internetu, začíná se vžívat  označení nové éry: "Helicopter new order". Slovo helicopter bude ve statistikách vyhledávání na Googlu asi v posledních dnech hodně časté. A nebude to o vyzbrojování armád. V pátek  americká vláda odstartovala fiskální stimul ve výši 2 biliony dolarů ( 2000 mld). Zahrnuje to přímou pomoc velkým firmám, lokálním US vládám, malým firmám, přímé platby rodinám ( 290 mld), dávky v nezaměstnanosti, daňové úlevy, pomoc zdravotnictví, vzdělání. Prostě helicopter money. Zároveň FED dostal od vlády povolení vytisknout dalších 4,5 bilionů USD na pomoc firmám podle jeho uvážení na účet daňových poplatníků.Vnucuje se mi otázka: Proč vůbec v Americe lidi musí platit daně, když FED  může pro potřeby státu peníze prostě vytisknout?Ze dvou bilionů šlo přímo lidem jen cca 10%. Zbytek se rozdělil mezi všechny se silnými lobby skupinami, každý si chce něco urvat z této hostiny.

Co dále proběhlo: 1) 62 rate cuts  centrálními bankami, 2) celkem 7 bilionů usd QE,  3) snaha o kontrolu výnosové křivky ( záchrana bondových investorů)

O čem tyto údaje vypovídají? O totální panice centrálních bank a politiků. A mně to napovídá, že svět právě zkrachoval a  elity se to snaží zvrátit. Co mohou mocní dokázat? Už nám dokazují: Mohou se teoreticky protisknout k novému BULL marketu u akcií. A o to jim jde. Vyvolat zdání normálnosti. 


Další zajímavé názory, kterých jsem si všiml: 
1) Politici jsou desperátní  a naštvaní na miliardáře, kteří na poklesu vydělali. Jenže short selleři nemohou za to, v jakém stavu je dnes svět a firmy. Selling je jen indikace. Nemůžete vyhodit z okna teploměr a očekávat, že se vám sníží horečka. 
2) Z dluhopisů odteklo 218 mld usd/ týden- dluhopisová bublina "popped", 26,2 mld odteklo z akcií a 0,7 mld ze zlata. To je důvod, proč FED musel zachraňovat  dluhopisový trh. Odliv kapitálu se týkal všech dluhopisů - firemní, státní, městské, high yield, emerging markets. Jediné bezpečné aktivum byla hotovost - americký dolar a spolu s ním švýcarský frank. Ten je nyní proti USD silnější, než byl na počátku výprodejů. 
3) Bezpečné přístavy - měny: Jak je uvedené výše- jsou jen dvě- CHF a USD. Třetí v pořadí je Euro, přes veškerý paradox špatného stavu Evropské Unie. Proti těmto měnám oslabovaly všechny ostatní  lokální měny ( možná existují výjimky). Britská libra je horší, než Euro. Zároveň v krizi se ukáže, proč mají lokální měny výhodu. Kupní síla  lokální populace sice oslabí, ale konkurenceschopnost firem na světovém trhu bude mnohem vyšší. Proto ve finále Velká Británie na tom bude lépe, jak EU. Česká koruna je jedna z nejhorších měn v dobách  recesí a velkých poklesů ekonomik. 

4) Podle Finviz portálu  bylo k včerejšku  ze všech akcií 135 s poklesem od počátku roku >-50%. Z toho 70 bylo amerických firem, 17 rozvinuté ekonomiky a 43 firem z emerging markets. Z finančního sektoru je 13 firem, 20 firem ze sektorů "SERVICES" ( KASINA, ZÁBAVA, AEROLINKY, MÓDA, PRODEJ AUT), 35  ze sektoru MATERIALS ( ropné firmy, oil drillers, chemie, výroba hnojiv, železárny). 
5) Ze 106-ti firem finančního sektoru s poklesy >-30%  je hned 20 REITů. To je významné a vypovídá to o tom, co zřejmě čeká i český trh s nemovitostmi. Úplně nejhorší jsou  hypoteční lendeři. Firmy angažované v hypotékách, jako je ALLY, NRZ, TREE, BXMT, ESNT, NLY, CIM, STWD.  Tady ty poklesy jsou většinou >-50%. Jinými slovy máme tady nový rok 2008 , ale v mnohem větším rozsahu, protože nyní FED musí zachraňovat úplně všechny. Bankéři si z toho vůbec nevzali ponaučení. 

6) Čtu názory zejména na českých serverech v tom smyslu, že to bude vše jen krátká přestávka a že  začíná nový BULL trh. Jako kdyby se nyní nic nestalo. Prostě až pomine koronavirus, půjdem rovnou na nová maxima. Možná ano, díky centrálním bankám. Tady to bych nechal na trhu ( jestli ještě nějaký existuje). Může ale ekonomika zůstat po tomto, co proběhlo stejná? Nebudou už lidé uvažovat jinak? Nespoléhali přece na FED, že ten toto nikdy nedopustí? Neříkali těsně před poklesem i vzdělaní miliardáři, jako je Ray Dalio, že CASH IS TRASH? Teď sedí doma s gigantickými ztrátami. Drobných investorů je v USA ohromné množství, 70% populace. Ti všichni na akciový trh spoléhali jako na zdroj svých jistot na stáří. Nyní je to pryč. Tito lidé musí začít šetřit. A co majitelé firem? O restauratérech slyšíme i u nás. Ale nejsou to jen oni. Lidé sedí doma a nevydělávají. Začnou šetřit na horší časy, což si ještě na počátku roku asi nepřipouštěli ( že je to třeba). Začne se míň utrácet. Psyché lidí je pochroumána. Tím pádem spotřeba nemůže dosáhnout znovu výšin před počátkem těchto cenových poklesů. 
Tedy jestliže půjde trh díky FEDU na nová maxima, jak dlouho to může vydržet? Jak dlouho může být akciový a dluhopisový trh odtržen od reality? Myslím, že jen dočasně. A jsme znovu u té Venezuely. Jestli to politici a centrální bankéři myslí vážně a chtějí dosáhnout stavu jako před poklesy, pak výsledkem musí být zcela jistě inflace. Firmy vyrobí méně zboží, díky podpoře přežijí znovu i ty nejméně schopné firmy, trh se nevyčistí- produktivita práce musí znovu klesnout. Víc peněz + nižší produktivita = inflace. A co zaměstnanost? Ve světě už se propouští. Je reálné, aby majitelé firem nabrali po koronaviru zpět všechny zaměstnance? Neřeknou si, že je čas ponechat si nějaké rezervy na horší časy? Ze tu práci raději zvládnou v méně lidech? Myslím, že ano. 


Co z toho všeho plyne pro nás, naše modely a akciový trh? Já osobně jsem velmi rád. Jednak praskla bublina a jednak se konečně projeví to, co umíme- analyzovat trh a vše podstatné, co z našich vybudovaných znalostí za ta dlouhá léta analýz jsme do našich algoritmických robotů přenesli. Po včerejšku je náš LONG/SHORT model v plusu za rok +2,5% ( anualizovaně 11,5%), SPY buy and hold je mínus 21%. Ono investovat , když trh jen roste, zvládne každý. Proto se  může u podílových fondů udržet tolik neschopných a královsky placených portfolio manažerů. Teprve složité poklesové trhy mohou ukázat, kdo má dobrou metodiku pro portfolio management.

Petr Fiala
Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.