Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Srovnání s rokem 2008 a nejslabší a nejsilnější akcie

Fiala Petr
Publikováno: 4.5.2020 | Poslední aktualizace: 4.5.2020 06:22  | Shlédnuto: 1x |  Shlédlo uživatelů: 1  | Reakcí: žádná
Nachystal jsem dva velmi zajímavé grafy. Jeden srovnává vývoj v letech 2007-2008 se současností, ten druhý ukazuje, jak velmi se dnes liší nejslabší akcie indexu S&P500 od těch nejsilnějších, co jsou momentálně na trhu.

Graf: Srovnání současnosti s lety 2007-2008. Vytvořil jsem i další srovnání - s BEAR trhy let 1929-1932, 1973-1974, 2000-2002. Ale ani je nebudu ukazovat. Vývoj v letech 2007-2008 je nejpřesnější. Nejvíc odpovídá současnému vývoji. Je to nejspíše tím, že tradeři mají krátkou paměť a řídí se podle nejbližšího podobného vývoje v minulosti. Navíc ekonomické podmínky dnes jsou zřejmě více podobné těm v roce 2008, než těm v roce 1929 nebo 1973.  Současný pokles z vrcholu byl mnohem prudší, než prvotní pokles z vrcholu v říjnu 2007. Ten dnešní byl kratší a je delší růst. V součtu ale prvotní pokles a následný růst se liší jen o dva dny. Jestli tedy  rok 2008 má být vodítkem, pak náš čeká 15 dní poklesů, tedy tři týdny ( dva dny již máme za sebou). 
Tento graf ukazuje neuvěřitelný rozpor mezi těmi nejslabšími akciemi a těmi nejsilnějšími. Ty nejslabší jako skupina jsou nyní -42% pod vrcholem z února. Ty nejsilnější jsou dnes +2,5% nad únorovým vrcholem. Historie ukazuje, že takové divergence nekončí většinou  přiblížením se těch nejhorších akcií k těm nejlepším, ale naopak. Zvláště pokud v příštích měsících se ukáže, že naděje na V oživení byly liché. O tom tedy já nepochybuji. Kdy tedy bude další cenové dno? Až budou nejen silné ( na nákupním signálu) ty nejsilnější, ale i ty nejslabší akcie. Když srovnáte předchozí vývoj obou skupin, tak ty nejslabší large caps, podobně jako nejslabší small caps,  krásně  předvídají svým vývojem cenové topy - divergují. 

Abych si tedy myslel, že jsme na nějakém cenovém dně, měly by vypadat dobře i tyto nejhorší large caps. A proč vůbec investoři tyto akcie nakupují, když jsou tak mizerné? Protože jednak to neví, že právě tyto akcie budou ty nejhorší a jednak mnoho lidí to dělá záměrně. Doufají v růst. Protože jakmile jednou nastane cenové dno, tak tyto nejhorší  akcie překonávají ty nejlepší velmi výrazně - zřejmě díky short coveringu.  Například tato skupina vzrostla od březnového dna již 69% ( není to moc poznat, že?). 
Petr Fiala
Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.