Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Nejslabší a nejsilnější odvětví

Fiala Petr
Publikováno: 8.5.2020 | Poslední aktualizace: 8.5.2020 09:38  | Reakcí: žádná
Mám tady další příspěvek týkající se výkonnosti trhu. Mám velmi negativní názor na celý ten humbuk kolem koronaviru. Stále více si myslím, že je to celé uměle vytvořené a že to je cesta k diktatuře, k totálnímu ovládnutí mas nejmocnějšími elitami. Přesvědčuje mě o tom cenzura na internetu. Jakékoliv příspěvky na velkých sociálních platformách, které jsou v rozporu s oficiálními narativy, jsou mazány. Co je cílem? Možná odstranění Donalda Trumpa, zrušení hotovosti, skoupení firem, které ztratí na hodnotě, vakcinace lidí a elektronické náramky - nevím. Možná kombinace. Pokud to tak je, pak tento stav hned tak nezmizí. A pak je třeba vědět, kdo jsou vítězové a kdo poražení. Které sektory ze situace budou těžit a které ne.

Na první pohled - poražení jsou evidentní. Je to cestování a veškerý průmysl na to napojený. Tedy aerolinky, hotely, bookingové agentury, cestovní kanceláře, výrobci zařízení pro volný čas. Chmury přidělává i fakt, že  nejvlivnější investor současnosti, Warren Buffet, prodal všechny akcie aerolinek, které měl v držení. A toto on za normálních podmínek nedělá. Když už něco nakoupí, drží to desítky let. Druhé negativum je, že globalizace nejspíše skončila. Nedokážu si představit, že bychom se znovu dostali do toho bodu, kdy zelenina se vozí z jednoho konce světa na druhý. A tak to bude nejen se zeleninou. Lidé se budou muset navrátit k normálnějšímu způsobu života.    Od nejrůznějších institucí    vycházejí chmurné předpovědi o nezaměstnanosti v příštích letech. V USA to může být až 30% populace, ve světě až 40%. A nezaměstnaní lidé necestují na dovolené, protože mají problém s tím se vůbec uživit. Tento graf už jsem ukazoval v jednom předchozím článku. Je zde vidět obrovský rozpor mezi těmi nejsilnějšími  americkými akciemi a těmi nejslabšími - ze sektoru large caps. Většina cen akcií firem se pohybuje podle nižšího scénáře, případně je o něco lepší. Několik nejlepších firem, které jsou zároveň ty největší, tvoří graf horní. Vypovídá to o tom, že díky centrálním bankám je na trzích obrovské množství peněz, které "honí" stále méně růstových akcií a díky tomu ženou jejich ceny mnohdy do absurdních hodnot. Podlé mého názoru tento rozpor hned tak nezmizí. Bude to nový normál, protože podpora centrálních bank rozhodně nezmizí. 


Vytvořil jsem graf nejvýkonnějších sektorů a nejhorších sektorů. Ty nejvýkonnější jsou jednoznačně biotechnologické společnosti a firmy nějak spojené s healthcare odvětvím. Hned za nimi je internet, sociální sítě, zábava po internetu. Když lidé sedí doma, potřebují vše , co jde zařídit po internetu. Tedy zábava, práce, škola, platební služby ( např. Paypal). Jestliže hrozba koronaviru nebo spíše snaha vlád o zamknutí lidí doma bude trvalá ( možná nějak trochu volnější, než dnes), pak tyto sektory budou nadále vzkvétat. Nejhorší sektory- aerolinky, volný čas. Dal jsem tam i akcii Booking.com pro dokreslení. 


Do grafu nebylo možné dát všechno. Proto jsem vytvořil dvě tabulky. Jednu s vítězi, druhou s poraženými. 
Vítězové: Kromě uvedených  firem internetových, softwarových a biotechnologických mě zaujalo, že rostou i firmy těžící uran. Zdá se, že lidstvu nezbude nic jiného, než se vrátit k nejčistší energii. Na environmentální experimenty nebudou lidé mít náladu. MImo jiné mi to vyplývá z toho, že solárnické firmy byly taky v poli poražených. 


Poražení: Vyhodnocoval jsem velké firmy - zástupce odvětví z amerického trhu. Amerika je rozhodující pro celý svět. V tabulce je to řazené od nejhorších sektorů. Vše související s cestováním je skutečně nejhorší, hned za  těmito sektory jsou námořní přeprava ( globalizace skončila - ekonomiky se musí více spoléhat na lokální výrobu), výroba kovů, rental, leasing ( krachuje půjčovna aut Hertz), nemovitostní fondy - hotelové, zaměřené na retail ( obrovská nákupní centra), móda, auta, luxusní zboží, obchodní domy. Vypadá to, že svět, jak ho známe, skončil.  Všechna tato odvětví jsou závislá na spotřebitelích, na tom, jak si mohou dovolit utrácet. Je tam jasný vzorec - co jako první lidé očesají, když zůstanou bez peněz - tato odvětví jsou nejslabší.


Překvapilo mě, že relativně špatná výkonnost se týkala i takových odvětví, jako jsou produkty zemědělské. Svědčí to možná o tom, že lidé budou mít hlouběji do kapsy a vrhnou se na pěstování doma. Stejně tak tabákový průmysl- to je tradičně odolné odvětví vůči poklesům - tady se jim neubránilo. Potešily mě poklesy u DEFENSE - možná svítá na lepší časy a státy se nebudou pouštět do válek. Cena ropy je na minimech a tak největší světový válečník, což jsou USA, by nemusel mít zájem na tom někde měnit vlády.
Co z toho plyne? Zaměřil bych se na vítězné obory- tam bych hledal  akcie vhodné k investování. 
Petr Fiala

 

Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.