Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Intradenní buy dip model

Fiala Petr
Publikováno: 20.5.2020 | Poslední aktualizace: 20.5.2020 14:46  | Reakcí: žádná
Vymyslel jsem algoritmus nakupující agresívně veškeré solidní dipy. Současná burza velmi přeje té nejagresívnější spekulaci, to je přesně to, co podporuje FED. Nějaký fundament prostě nehraje roli. Mám tedy model, který sice nebude příliš úspěšný během velkých poklesů, ale během růstů je naprosto excelentní.

Myslím, že spousta lidí může být frustrovaných ze současného vývoje, který jde proti fundamentu. Jakékoliv dlouhodobé strategie založené na větších poklesech mají smůlu. V současném prostředí, při agresívní podpoře centrálních bank, to prostě může jít nahoru velmi dlouho. Již několik týdnů   ve svých krátkých analýzách tvrdím, že QQQ skončí zřejmě na nových maximech. Jakkoliv je ta cesta někdy trnitá a kostrbatá pro QQQ, vždy nakonec cena skončí nahoře a ne dole. Tradeři  agresívně nakupují každý dip.  Proto jsem si vzal příklad z našeho Ultimate modelu, který jsme již naostro provozovali v letech 2015-2017. Proti Ultimatu jsem ale učinil zásadní změny: 
1) Algoritmus je zaměřený jen na jeden, maximálně dva ETF - TQQQ a SPXL. 2) Algoritmus nakupuje jen na dvě tranše. Druhá tranše nakupuje po poklesu o 4% u trojpákových ETF.
Zásadní problém našeho Ultimate modelu byl ten, že v něm byly čtyři algoritmy a ty mohly nakoupit téměř zároveň. Mohlo se tedy stát, že veškeré nákupy proběhly v jeden den a pak již nebylo za co nakupovat další poklesy. Druhý problém je v tom, že agresívní strategii je třeba vypínat v určitých situacích, kdy je trh zralý na větší pokles. Opak se může velmi nevyplatit a toto jsme ještě koncem roku 2015 nevěděli. Chtěli jsme nechat Ultimate zapnutý neustále a pak jsme v lednu 2016 přišli během pár dní silných poklesů o skoro -30% portfolia. Sice v roce 2017 jsme  17,5% vydělali, ale to nemohlo odvrátit původní propad, navíc když silná CZK ničila naše portfolio díky kurzové ztrátě. 
Dnes jsme mnohem chytřejší. 1) Jednak jsem vyřešil strategii  ohledně české koruny. Tedy nakupovat CZK při silném růstovém potenciálu ( akcií) a prodávat při opaku. 2) Vypnout model dnes umíme. Těch signálů z dlouhodobějších modelů mám několik. Jednak LONG SHORT ( ten už je na SELL signálu), jednak další algoritmy. 
Proč tedy nevyužít dnešní potenciál? 
Tady je první graf, jak model nakupoval poslední dny. Nazval jsem jej BUY DIP AGRESÍVNÍ. Tady je tabulka s výsledky pro různé akcie a ETF - ty nejvýznamnější. Vše vypočteno v Amibrokeru od roku 2010, na datech od profesionálního datafeedu IQ Feed. Algoritmus běží na 5-minutových cenách. 
SPY bez jakýchkoliv příkras a  úprav dosáhl zisku 91% za 10 let při expozici v trhu jen 41,5%. Geometrický zisk CAGR dosáhl 6,8% p.a. , QQQ dosáhl dokonce 8,98% p.a. Tedy pokud bychom použili trojpáková ETF, výsledek by byl trojnásobný. Ovšem  jak je vidět z maximálních drawdowns, někdy by to procházka růžovým sadem rozhodně nebyla. U akcií  byl algoritmus minimálně jednou za 10 let v eztrátě portfolia -30-50%. U pákových ETF by takové ztráty mohly být fatální. Proto  bych v každém případě neprovozoval tento model bez rozmyslu za každé situace.   Jaké byly signály roku 2020? Část ukazuje první graf. Tady je tabulka.

Tady je k tomu graf z kritického období v únoru 2020. Kdybychom  místo SPY uvažovali  nákupy SPXL právě v těchto poklesech, pak ztráta portfolia by dosáhla při 100% investované částky ( za celé portfolio nakupuji jedinou tranši), pak ztráta portfolia by dosáhla -66% ( u TQQQ 55%). Z toho důvodu je lepší nakupovat minimálně ve dvou tranších. Učinil bych další opatření - čím více je trh překoupený, ředil bych nákupy na další tranše. Například právě teď si myslím, že trh má ještě růstový potenciál, ale náš LONG SHORT model už je dávno vyprodaný. V takové situaci bych zvýšil počet tranší na čtyři.  Jak vypadal vývoj portfolia pro SPY od roku 2010: 

Co z obrázku vyplývá: V období 11.3.2011 až 24.8.2011 zažil model ztrátu -13,5%. Ve stejném období  SPY prodělal ztrátu -21,5%. V období červencem 2015 až lednem 2016 tento model přišel o -9,2%, SPY přišel o -15,1%. Od října 2018 do dubna 2020 model přišel o -16,8%, ve stejné době SPY přišel o -25,1%. Je tedy v podstatě pravidlem, že se vyplatí, když tento model není zainvestovaný po 100% času, ale jen  41%. 

Na druhé straně metoda BUY and HOLD díky FEDU vydělala investorům za deset let 10,35% CAGR. Naše metoda tedy s menšími propady udělala jen 6,46% CAGR ( QQQ udělal 8,97% p.a. - neberu v úvahu nižší expozici v trhu, protože peníze mám stejně rezervované na účtu.) Jestliže by model byl provozován na trojpákovém TQQQ, pak by CAGR mohl dosáhnout 26-27% p.a.. S tím je možné si dovolit rozdělit portfolio na dvě tranše a jednou přikoupit při propadech trhu. Snížíme tím sice zisk asi o 20%,  ale   omezíme ztráty portfolia. No a v kombinaci se včasným vypnutím modelu v úplně překoupených situacích, kdy vše křičí SELL si myslím, že toto je ta správná cesta, jak se účastnit krátkodobých obchodů, jak využít současné situace, kdy centrální banky dávají trhům maximální podporu. No a z hlediska SELL signálů? Kdy by trader definitivně měl opustit trh a přestat tento model využívat? Můžeme se podívat do praxe. Někdy to může být dlouho nejisté, nerozhodné. Ale pak přijdou okamžiky, kdy je to jasné, že je to příliš vysoko. 


Tady jsem  týden před cenovým vrcholem 20.2.2020 zveřejnil článek vybízející k opatrnosti s tím, že několik  indikací a algoritmů generuje SELL signály. Nabízel jsem interpretaci, že cenový vrchol by mohl být týden nebo dva daleko. 
https://www.finecharts.cz/articles/951-hlavni_divergence_a_sell_signal.htmSice jsem  těsně před cenovým vrcholem napsal, že DIP bude zřejmě nakoupen, ale již během pár dní bylo jasné, že je něco špatně. Že korekce bude silná. Rozhodně bych nenechal tento agresívní algoritmus běžet na 5-minutových cenách. 

Tady je březnový článek po prvních velkých propadech. V podstatě dost přesně jsem odhadl, co se bude dít. Takže jen blázen by nechal algoritmy běžet. To mi dává jistotu, že jsme schopní dosáhnout lepší výsledky, než ukazuje kompletní tabulka signálů od roku 2010, s tím, co víme.  
https://www.finecharts.cz/articles/957-jsme_na_strednedobem_vrcholu.htm

Ještě snad poslední informace - model dal za 10,4 let 306 signálů, tedy cca 30 signálů ročně. To je necelé tři signály měsíčně. Myslím, že to je dostatečné na to, aby člověk jen tak bez cílu seděl u počítače a koukal na to, jak mu trh běží nahoru a on nemá nakoupeno.


Zároveň tento model odstranil nedostatky modelu Ultimate, který běžel na Algotradingu ( dnes tam není, protože jsou vypnutá data a kvůli nákladům na údržbu a zakoupní dat  nemělo smysl provozovat server  s algoritmickými modely). Jediný nedostatek, který dnes pociťuji, je fakt, že algoritmus běží jen v mém počítači, ne na serveru. Ale to doufám taky jednoho dne vyřešíme. Chci publikovat signály tohoto modelu. A  taky je realizovat na našem ostrém účtu. 
Jestli tedy máte zájem  to vyzkoušet, dejte vědět.
Petr FialaČlánek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.