První graf: Net SHORTy pro NQ ( Nasdaq 100) a ES ( S&P 500) kontrakty. Plus open interest. Vše je v grafu popsané. Open interest začal prudce klesat, což není během rostoucích cen nikdy dobrý příznak. Tradeři prostě již nemají zájem se za stávajících cen v trhu angažovat. Velmi zajímavá, snad až schizofrenní situace je u net SHORT" u NQ a ES - dolní panel. Tady si to mezi sebou rozdávají dealeři ( market makeři, investiční banky) - s retailem. Velké fondy jsou jakoby mimo dění, stále vysoce zashortované. Banky prudce změnily pozice u obou kontraktů a retail taky. Banky šly SHORT NQ a LONG ES. Retail přesně naopak. Kdo vyhraje? Nakonec banky, protože mají neomezené zdroje peněz. Ale krátkodobě bych sázel na to, že tento pokles se ještě obrátí a po poklesu znovu porosteme. Ještě nepřišla doba hlavního poklesu. Já bych sázel tak, jak sází dnes banky- tedy LONG u SPY. QQQ vypadá skutečně vrcholově, nebezpečně. U SPY jsou sektory, které budou velmi brzy nachystané na růst - například XLV nebo XLU. SPY má hlavní podporu MA500, což je 289,45. Teoreticky až tam může ještě spadnout - o více jak 3% z dnešních pozic. A stále to bude "bullish".

Chtěl jsem ukázat operace FEDU - co dělá nejdůležitější centrální banka na trhu. Nejde z toho půlně nic zásadního časovat, protože vždy je to trochu jinak. Nicméně po gigantické manipulace všeho v březnu FED rychle snižuje objemy svých operací - jak temporary ( REPO a reverse REPO), tak permanent ( Treasury nákupy a prodeje) - dolní grafický panel. Horní panel pak ukazuje security lending - taky prudce kleslo. Graf ukazuje, že prudký pokles lendingu vedl v minulosti v podstatě pokaždé k růstu cen dluhopisů ( to implikuje pokles cen akcií).

Graf: Horní panel obsahuje cenu SPY, prostřední dlouhodobý market breadth indikátor ukazující, jestli dlouhodobé klouzavé průměry cen akcií (250 large caps z US trhu) se od sebe vzdalují nebo se vrací zpět. Je to velmi spolehlivé, když se na graf pozorně podíváte. Vždy při korekcích uplynulých pěti let korekce a to i ty menší začínaly, když již k expanzi průměrů od sebe nedocházelo, ale docházelo ke kontrakci. To je znázorněno fialovými čtverečky v prostředním panelu. Právě nyní k ničemu takovému nedochází, zatím tyto indikátory rostou. Proto pokles je stále příležitostí. Spodní panel je také market breadth. Je sestrojen z celé ředy market breadth indikátorů - kompozit. Červené čtverečky ukuzují, že všechny významné korekce byly doprovázeny hlubokým poklesem pod červenou linii. Zelené čtverečky mají zvýraznit ten fakt, že k hlavním poklesům nedošlo nikdy v situaci, kdy tento oscilátor vytvořil nové maximum- vždy se tvořily divergence ( výjimka je leden 2018). Právě nyní sice oscilátor klesá, ale rovnou z maxim. Tedy měl by přijít další růst. Tedy myslím, že i přijde, jen nevím, jak hluboký bude předtím pokles, protože žijeme v době, kdy vše je extrémní. Růsty, poklesy, korekce.

Posledním argumentem pro růst je česká koruna - stále růstová proti USD i Euru.
To je vše.
Petr.