Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Krátký rozbor z 11.7.2020

Fiala Petr
Publikováno: 12.7.2020 | Poslední aktualizace: 12.7.2020 03:40  | Reakcí: žádná
Máme za sebou půlku roku, která rozhodně nebyla nudná. Předpokládal bych, že druhá půlka bude taky divoká, i když mnohem klidnější, než ta první. Všichni totiž nyní ví, že FED ztratil jakékoliv zábrany a již veřejně přiznává, o co jde především - o růst cen akcií. Jak se tedy bude trh vyvíjet přes léto? Pár grafů by mohlo pomoci udělat si v tomto víc jasno.

Především si myslím, že technologický QQQ je extrémně překoupený. Musí zkorigovat. A spolu s ním i ostatní sektory. To, že investoři tak masívně nakupují technologické tituly, má jisté opodstatnění. Nová ekonomika válcuje tu starou, i když možná jen dočasně. Jednoho dne, až cena ropy dopadne na dno a začnou růst výnosy dluhopisů díky vyvolané inflaci, budou to akcie bank a ropných firem, které znovu půjdou na výsluní. Zatím je to ale jen něco, co není reálné. Právě teď to má FED pevně v rukou a manipuluje úrokové sazby dolů. Cena ropy je taky spíše poklesová.


Graf: Ceny SPY a XLF. Důležité nyní je, že bankovní akcie ( XLF) jsou nyní nachystané na růst od podpory. Podle mého názoru znovu půjdou pod MA200. Teprve potom bude překoupené úplně všechno a trhy mohou začít  korigovat silný růst posledních měsíců.
Graf: COT reporty - sentiment  jednotlivých hráčů na trhu - nahoře  v grafu je open interest u akciových kontraktů ES a NQ. Nepamatuji si, kdy by existoval takový rozdíl mezi jednotlivými pozicemi bank  ( market makerů - commercials) a retailu u těchto dvou kontraktů. Banky jsou totiž LONG u ES ( S&P 500) a SHORT u NQ ( Nasdaq 100). Retail je přesně naopak. Navíc to, že open interest silně klesl, je negativní během růstu cen. Svědčí to o tom, že mnozí tradeři už prostě nechtějí riskovat a stáhli se z trhu. Graf: JIný pohled na open interest. Všimněte si prudkého poklesu OI. Nahoře je cena akciového ETF SPY, takže je možné se podívat, v jakých situacích se vytvářely cenové vrcholy - v podobných situacích, jako je nyní. Graf: Velcí spekulanti ( podílové fondy) - net shorty u akciových ETF- fondy znovu vstupují do LONG" pozdě. S křížkem po funuse. Jakmile market makeři prodají svoje pozice fondům, je čas na pokles akciových indexů. To se právě teď odehrává. Nelze ale přesně říct, kdy nastane pokles cen.Graf: Typická sezónnost jednoho roku - hodnoty vypočteny  jako kumulativní průměry zisků za jednotlivé dny  od roku 1997. Podle tohoto grafu se letní top vyskytuje někdy mezi 14.7.-23.7.. Letos by to mohlo tak být. 
Graf: Security lending - operace FEDU. Americká centrální banka půjčuje dluhopisy svým primárním dealerům ( největší banky), kteří si tak zvyšují likviditu. Dělají to tak především v RISK-ON fázi, tedy během růstu cen akcií a poklesu cen dluhopisů. Jakmile hrozí růst cen dluhopisů a pokles cen akcií, klesají i objemy půjček.

Petr Fiala

Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.