Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Krátký rozbor z 16.8.2020

Fiala Petr
Publikováno: 16.8.2020 | Poslední aktualizace: 16.8.2020 07:01  | Reakcí: žádná
Už jsem delší dobu nic nenapsal, tak nyní něco mám. Pár poznámek.

Myslím si, že současná situace je zcela neobvyklá pro většinu investorů a spekulantů. Nikdo pořádně neví, kam se to vše bude ubírat. Projevuje se to i v sentimentu investorů- jak jsou účastníci trhu LONG nebo SHORT. V normální situaci  po více jak 50% růstu hlavního indexu by banky byla zashortované až po uši. Ne v současné situaci. Banky shortují americké státní dluhopisy, protože ty vynášejí cca nulu. A nic jiného, než akcie a zlato nezbývá.
Takže  tady jsou grafy sentimentu. 
Net shorty  u Nasdaq100  jako součet bank a malých spekulantů ( retail).  - Křivka aktuálně klesá, to znamená, že tyto dvě skupiny v součtu navyšují LONG pozice. Což je po 50%+ růstu  skutečně něco, čemu se musím divit. 

Tady je druhý podobný obrázek. Napovídá mi to jediné - tento trh nemůže výrazně spadnout, protože banky navyšují LONGY. FED nemůže připustit, aby banky prodělaly peníze. V historii k tomu nikdy nedošlo. Vždy ve finále prodělají velké fondy, které právě nyní znovu navyšují SHORTY.Graf: Tento graf je rozdíl NET short pozic bank u amerických státních dluhopisů a akcií ( NQ). Situace absolutně není  podle tohoto grafu poklesová pro akcie. Je podobná té z půlky roku 2017, před velkým růstem. 


Existuje vůbec něco, co by mohlo zastavit růst u akcií? Skoro si myslím, že ne. Je tady jediný graf, který  za pár týdnů by mohl začít dělat starosti - sázky bank na růst úrokových sazeb u dolarových depozit u zahraničních bank. Jestliže úroky rostou, znamená to, že dolarů je relativní nedostatek ve světě. A to jsou situace, které nakonec vždy vedly k silným poklesům u akcií. Ale my dnes víme, že FED se poučil. Že zavedl swapové linky  s jinými centrálními bankami po světě. A tedy že zřejmě v další krizi znovu zakročí. Toto je pozitivní pro zlato a negativní pro dolar. 


Sentiment u zlata - producenti využívají vysokých cen a prodávají, avšak co je  udivující - jejich SHORT pozice klesají, tedy producenti se již tak moc nehedgují proti  poklesu cen. To může znamenat, že producenti věří na další růst cen.
Petr Fiala


Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.