Myslím si, že současná situace je zcela neobvyklá pro většinu investorů a spekulantů. Nikdo pořádně neví, kam se to vše bude ubírat. Projevuje se to i v sentimentu investorů- jak jsou účastníci trhu LONG nebo SHORT. V normální situaci po více jak 50% růstu hlavního indexu by banky byla zashortované až po uši. Ne v současné situaci. Banky shortují americké státní dluhopisy, protože ty vynášejí cca nulu. A nic jiného, než akcie a zlato nezbývá.

Takže tady jsou grafy sentimentu.
Net shorty u Nasdaq100 jako součet bank a malých spekulantů ( retail). - Křivka aktuálně klesá, to znamená, že tyto dvě skupiny v součtu navyšují LONG pozice. Což je po 50%+ růstu skutečně něco, čemu se musím divit.

Tady je druhý podobný obrázek. Napovídá mi to jediné - tento trh nemůže výrazně spadnout, protože banky navyšují LONGY. FED nemůže připustit, aby banky prodělaly peníze. V historii k tomu nikdy nedošlo. Vždy ve finále prodělají velké fondy, které právě nyní znovu navyšují SHORTY.

Graf: Tento graf je rozdíl NET short pozic bank u amerických státních dluhopisů a akcií ( NQ). Situace absolutně není podle tohoto grafu poklesová pro akcie. Je podobná té z půlky roku 2017, před velkým růstem.

Existuje vůbec něco, co by mohlo zastavit růst u akcií? Skoro si myslím, že ne. Je tady jediný graf, který za pár týdnů by mohl začít dělat starosti - sázky bank na růst úrokových sazeb u dolarových depozit u zahraničních bank. Jestliže úroky rostou, znamená to, že dolarů je relativní nedostatek ve světě. A to jsou situace, které nakonec vždy vedly k silným poklesům u akcií. Ale my dnes víme, že FED se poučil. Že zavedl swapové linky s jinými centrálními bankami po světě. A tedy že zřejmě v další krizi znovu zakročí. Toto je pozitivní pro zlato a negativní pro dolar.

Sentiment u zlata - producenti využívají vysokých cen a prodávají, avšak co je udivující - jejich SHORT pozice klesají, tedy producenti se již tak moc nehedgují proti poklesu cen. To může znamenat, že producenti věří na další růst cen.

Petr Fiala