Přihlášení
Informace o autorovi
investor, web creator
O autorovi:I am engaged in writing newsletters
Kontakt:
Příspěvky v kategoriích:

Krátký rozbor z 19.9.2020

Fiala Petr
Publikováno: 21.9.2020 | Poslední aktualizace: 21.9.2020 06:17  | Shlédnuto: 2x |  Shlédlo uživatelů: 2  | Reakcí: žádná
ETF QQQ klesl za poslední tři týdny z maxim o -12%, SPY o -7,8%. Za normální situace by to byla již větší korekce, teď mám pocit, že se o tom ani moc nemluví. Asi proto, že to není nic v porovnání s předchozím růstem. Od března je QQQ stále ještě +61,8%. Co tedy nastane dál?

Vše mohou být jen dohady. Sentiment je podle mého názoru zatím jasně pro-akciový, i když tato současná korekce ještě může pokračovat.


Co tedy mluví ve prospěch akcií? 1. Slabý US dolar - posilující USD je málokdy pro americké akcie dobrý. Je to mimo jiné známka, že investoři se nebojí rizika a nakupují lokální měny a aktiva na úkor dolaru.  
2. HYG - junk dluhopisy - cena se drží nad MA50 týdenní. Na rozdíl od QQQ skoro neklesá. Žádná panika zde není. 

3. EEM je mnohem silnější ( EEM -2,3% za týden), než QQQ - spekulanti  se nebojí investovat do emerging markets, sentiment je stále RISK-on. 
Zaměřil bych se nyní na sentiment  jednotlivých  hráčů na trhu - pomocí  COT reports a lendingu FEDU. 
Graf: Rozdíl v net shortech u dluhopisů a akcií ( US státní 10y dluhopisy mínus NQ). Banky sází na akcie a proti dluhopisům,. Dluhopisy zřejmě podle nich neskýtají žádný  výrazný růstový potenciál i přes zajištění trhu FEDEM. A toto je pro mě nejvýraznější signál, že k žádnému výraznému poklesu nemůže dojít. Banky stále mají jistotu, že FED musí trhy zachraňovat. Kdyby teď trh zkolaboval, banky by zbankrotovaly - a to není možné. Nelze připustit rozklížení finančního systému. Takže až tento indikátor klesne znovu do mínusových úrovní ( banky budou v LONG pozicích u dluhopisů relativně k NQ kontraktu) , pak bych se obával výrazného poklesu u cen akcií.  

Net SHORTY  u kontraktu ES ( SP500) - banky, spekulanti a retail. Z grafu vyplývá jedna zajímavá věc- retailoví investoři byli v posledních dvou letech ti, kteří byli nejchytřejší - byli nejvíce shortující skupinou na cenových vrcholech ( zeleně označeno). Banky byly dvakrát na správné straně v únoru 2020 pak na špatné ( proto taky FED musel výrazně vstoupit do hry). Spekulanti ( fondy)  byli u cenových vrcholů NET LONG,  a to dost výrazně. Z nynějšího grafu je patrné, jak fondy byly v masívních short pozicích během celého letošního růstu a jak nyní pokrývají shorty a vstupují do LONG pozic. Myslím si ale, že ještě  není doba na definitivní konec současného růstu. Ještě přijde minimálně jeden - trvající do amerických voleb v listopadu.  


Security lending- svědčí o tom, že aktivita investičních bank na trzích polevuje. To by svědčilo o tom, že korekce může pokračovat. Banky  neriskují tolik na současných cenových úrovních. 


Sázky na růst úrokových sazeb u Eurodolaru- rostou, ale zatím nedosáhly úrovně z února předtím, než se projevil velký dolarový nedostatek ve světě a než FED musel zřídit swapové linky k jiným centrálním bankám, aby jim poskytl dolary. Růst short sázek bank vede nakonec vždy ke krizi a k poklesu na akciových trzích, ale zatím tam ještě nejsme. Emerging markets dnes překonávají poměrně silně americké indexy. Tedy peněz je ve světě dost, situace je risk-on. Další růst  net shortů bank u ED  může vést k tomu, že FED znovu vstoupí výrazněji do hry. 


Graf: Cena QQQ - očekával bych ještě minimálně jeden růst QQQ k druhému vrcholu. Celý letošní rok svědčí o naprosté dominanci technologického sektoru. "Nové" akcie vítězí, akcie staré ekonomiky prohrávají na celé čáře. I díky koronaviru. Pokud nic už nebude jako dřív a blížíme se nějaké nové formě totality, kdy lidé budou muset být zavření doma, pak toto je situace, ze které  největší mega firmy budou těžit  a drobní podnikatelé budou zanikat. QQQ má podporu 265, pak 252. Tam by to mohlo klesnout. Moc nevěřím v delší pokles.Na konec mám poznámku k našim  automatickým obchodním modelům.  Jedou nám dva. U Exante máme spuštěný  Ultimate model na FIX protokolu, u Interactive Brokers pak model LONG-SHORT. Od počátku roku proběhly první obchody  u Ultimate až v posledních několika týdnech. Stejně tak u IB došlo  minulý týden k nákupu první tranše.  Není to tím, že bychom to nějak blokovali. Naše modely jsou založeny na "normální" volatilitě, z ní těží. Pokud se trh chová nenormálně ( což platí pro rok 2020) a je úplně jednosměrný, pak naše modely nemohou nakoupit. Takže doufáme, že se to konečně rozjelo a že jednosměrný trh je minulostí. 

Petr Fiala


Článek mohou komentovat pouze registrovaní uživatelé. Prosím přihlašte se pod svým účtem nebo si vytvořte nový účet.