Přihlášení
 • +4

  Security lending Fiala Petr, 31.8.2019 09:03, views
  Security lending se po poklesech v červenci znovu dostal na maxima. Vede mě to k jednomu závěru: Jestliže se v příštím 1-2 týdnech dostaneme u SPY do poklesu někam k 270 USD, tak tento pokles bude znovu nakoupený. Jinými slovy definitivní market top jsme ještě neviděli. To by mohlo přijít někdy během podzimu ( říjen-prosinec). Nebo dokonce až v lednu. Další možností je, že jsme sice již market top viděli, ale že se nyní buduje velká formace Head and shoulders top s prvním vrcholem 1.5.2019, market topem 26.7.2019 a pravé rameno se bude tvořit během podzimu. V tomto případě by bylo logické, kdyby cena SPY našla podporu na hodnotě 273 usd.

 • +5

  Eurodolary, NQ a SP - Net Short pozice Fiala Petr, 25.8.2019 17:24, views
  Banky jsou stále ve výrazných SHORT pozicích u akciového kontraktu NQ a stejně u kontraktu ED. U ED je to možná největší short pozice bank v historii. Jak je vidět z grafu, výrazné short pozice u ED byly většinou spojeny s potížemi akciových trhů, s poklesy. Podobně nakonec také s poklesy u US Dolaru ( v řádu týdnů až měsíců). Jsme tedy v pěkném extrému v mnoha ohledech a řekl bych, že akcie by ještě měly jít dolů a že USD je možná nachystán na nějaký větší pokles, i když tam je to pro mě dost nevypočitatelné. Co je ještě pozitivní - security lending je stále ještě na maximech. řekl bych, že tedy možná po větší korekci u akcií přijde ještě jeden růst - a druhé maximum trhů bude v říjnu. Akciová korekce ale nejpíše u konce není.

 • +4

  Security lending Fiala Petr, 12.7.2019 05:37, views
  Chtěl jsem se podívat na dnešní úroveň SECURITY LENDINGU. Předchozí komentář k net shortům bank u Eurodolaru vybízel k opatrnosti, tento graf security lendingu by mohl lépe sloužit k načasování. Z grafu je vidět, že u předchozích velkých poklesů akciových indexů vždy existovala situace, kdy primární dealeři FEDU ( investiční banky) relativně nejevili zájem o půjčování cennych papírů. Tato situace přetrvávala několik měsíců. Dnešní situace je zcela jiná. Zatím nic takového nepozorujeme. Banky mohou ve svých analýzách zveřejňovaných v médiích vykládat co chtějí, tady je vidět, že si stále masívně půjčují od FEDU a tedy neexistuje typická situace těsně před velkými poklesy akciových indexů. Takže zatím bych byl relativně v klidu a myslím si, že velký pokles může nastat v září nebo říjnu a že to security lendingu bychom to měli včas poznat.

 • +3

  Eurodolar Fiala Petr, 12.7.2019 05:22, views
  U Eurodolarových futures se děje něco neobvyklého. Banky masívně shortují ED, tedy čekají růst úrokových sazeb u dolarových úložek v zahraničních bankách mimo území USA. To může znamenat jediné - rostoucí poptávku po USD a tedy relativní vzácnost USD. Jestliže je USD vzácný, je ho málo pro investování, resp. je pro investory drahý. Podívejte se, co podobné situace znamenaly v minulosti. Horní graf představuje cenu ETF SPY. Existuje tedy poměrně velké riziko, že v některý okamžik se toto projeví a akciové indexy začnou klesat dolů. Přesné načasování podle tohoto nelze provést. Zatím proti tomuto faktoru působí security lending - investiční banky si půjčují od FEDU dluhopisy, co to jen jde - tedy zvyšují likviditu trhu.

 • +4

  COT reports - net shorty bank Fiala Petr, 2.6.2019 09:07, views
  Akciové trhy pokračují v poklesech. SPY je za měsíc dole -6,3%, za týden pak -2,6%. Ropa je dole -9,2%, zlato +1,7%. US státní dluhopis TLT +3,2%. Je to zcela zřejmý únik do bezpečí defenzívních aktiv. Zřejmě jako reakce na to, co USA provádějí ve vztahu k jiným zemím, především cla. Minulý týden jsem slyšel mluvit na Radiožurnálu nějakou chytrou pomazanou hlavu. Expert tvrdil, že vysoká cena ropy je dána rizikem disrupcí dodávek kvůli situaci na Blízkém východě. Tady tato dnešní situace ukazuje, že mnohem důležitekší je to, jestli spekulanti jsou při chuti a nakupují riziková aktiva. Když jim chuť pokazí třeba Trump, může být riziko snížení dodávek ropy jaké chce a stejně ropa vyprodá. Nyní ke COT reports: Eurodolarový futures kontrakt ukazuje, že banky očekávají další zhoršení situace, sází na pokles ED kontraktu, tedy na růst úrokových sazeb. US Dolar pro investory zdražuje. Toto trh nemá rád. V minulosti to byl velmi často recept na potíže. Stejně tak poměrně silně narostly shorty u NQ kontraktu. To je spodivem, vezmu-li v úvahu, že akciové indexy padaly. Většinmou je to totiž naopak - při výprodejích banky nakupují futures kontrakty a vyprodávají při růstech, provádějí tak hedging, spekulanti postupují opačně. Akciové grafy nevypadají nyní zatím moc pěkně. SPY v pátek propadl pod MA200 a nyní sedí na podpoře týdenní MA55. Trh klesá již celý měsíc, tak doufejme, že uvidíme taky nějaký protirůst příští týden. Shrnuto: Vývoj u net SHORT pozic akciových kontraktů není příznivý, u ED kontraktu taky ne. Nastal únik k defenzívním aktivům. Stále ještě bych se držel mé původní teze, že nejde o dlouhodobý dvojitý vrchol u S&P500 a že ještě dojde k růstu. Avšak ještě předtím, než se tak stane, není úplně jisté, jak daleko trhy spadnou. V nejhorším případě až na 246, což je týdenní MA200 a v minulosti sloužil jako výrazná podpora a trendline pro velké poklesy.

 • +3

  LONG SHORT model Fiala Petr, 29.5.2019 15:55, views
  Náš algoritmický LONG SHORT model je od minulého týdne na nákupním signálu s jednou tranší. Signál přišel ve chvíli, kdy cena nebyla u minim, takže jsem něco nakoupil a zase prodal a zase nakoupil. Nicméně nyní situace vypadá tak, že držíme 1/3 portfolia v ETF SPXL s nákupní cenou 45,17.

 • +6

  Eurodolary Fiala Petr, 24.5.2019 05:58, views
  V poslední době se vracím znovu ke COT reports a hledám ty nejlepší možné signály pro potvrzení nebo vyvrácení rizika vrcholu akciového trhu. Hledám něco, co není přímo spojeno s cenou, ale spíše se sentimentem těch nejvlivnějších obchodníků - velkých invetsičních bank, tedy těch investorů, kteří si to umí zařídit a stojí v pozadí dění nejen na burzách. Jedním z nejspolehlivějších signálů je pozice bank u Eurodolarového futures kontraktu. Vždy, jakmile se pozice bank začnou šplhat do čisté Net Short pozice u ED přesahující 1 mil kontraktů, znamená to velký problém pro kapitálové trhy. Taková situace znamená, že dolar je pro zahraniční investory drahý, tedy úroková sazba, za kterou si může zahraniční investor (banka, fond) půjčit USD mimo území USA, je vysoká. Dolary jsou vzácné a investování na americkém trhu je tak pro investory ze zahraniční obtížné. Vzácnost US Dolaru je spojená většinou s tím, že jeho kurz vůči cizím měnám je vysoko ( cena dolaru vůči jiným měnám delší dobu rostla). Jaké to má důsledky pro kapitálový trh? Drahý USD a očekávání růstu sazeb u ED ( banky short ED) vedlo v roce 2002 k poklesu akciového indexu SP500 o 40% ( spolu klesal i USD). Podobně vysoká cena USD na trhu v roce 2002 a sázka bank na další růst úrokových sazeb u USD vedly ke katastrofickému vývoji ceny akcií ( pokles o 50%) provázenému nakonec i poklesem USD. V roce 2015 proběhlo něco podobného v měnším měřítku , USD byl velmi vysoko po ročním růstu, net shorty bank u ED dosáhly skoro 2 mil kontraktů, následoval velmi špatný rok 2015 pro akcie a zřícení ceny USD ( vůči jiným měnám). Nyní jsme opět v situaci, kdy USD je drahý, jsme u typických maxim USD proti zbytku měn za posledních 20 let. Také pozice bank u ED kontraktu přesáhly 1 mil. Blížíme se tedy do fundamentálně špatné situace pro kapitálový trh, kdy USD je pro cizí investory drahý na vypůjčení, jeho kurz je vysoko a tedy investoři riskují pokles USD proti zbytku měn a to je tedy prostředí, ve kterém akciový trh může vyvrcholit . Učinit přesné načasování jen na základě tohoto nástroje nejde, ale je třeba sledovat další indikátory - zejména pozice bank u kontraktů SP, NQ a výkonnost high yield dluhopisů ( HYG). Zatím si myslím, že u akcií ještě nějaký prostor pro růst existuje. Minimálně jeden na nová maxima u SP500.

 • +6

  Net SHORTY bank Fiala Petr, 14.5.2019 06:29, views
  Včera dostal trh studenou sprchu. Po oznámení tarifů ze strany Číny na americké zboží trhy vyprodaly. QQQ skončil -3,5% a SPY -2,5%. Kolik poklesů ještě zbývá? Po včerejšku si myslím, že půjdeme ještě níže. SPY nyní sedí na MA100, ale MA200 je ještě o skoro 1,5% níže. Na úrovni 276,7. Tam by to mohlo skončit. Můžeme být v situaci, kdy nastává hlavní vrchol? Moc tomu nevěřím. A to přesně z důvodu, který ukazuje tento graf. Net SHORT pozice bank ukazuji poměrně často. Tyto dva kontrakty jsou asi nejspolehlivějším ukazatelem rizika důležitého cenového vrcholu. KOntrakt NQ je velmi oblíbený všeobecně u všech - obchodují je i malí tradeři. Je sázkou na riziko, na high beta akcie. Naproti tomu SP je kontrakt jen pro velké hráče. Je příliš velký. Proto je důležité a historie to ukazuje, když tyto dva akciové a přitom tak rozdílné kontrakty se potkají v jednom okamžiku na jedné straně trhu. Když se oba dva vyskytnou u maxima shortů, tak v tu chvíli existuje vysoké riziko velkých korekcí. Je to velmi spolehlivý signál, prošel jsem si podobné situace od roku 1996, co existuje SPY. Právě nyní je SP u maxima shortů, ale NQ ani náhodou není. Navíc na trhu není vidět nějaká panika daná nedostatkem likvidity. Je to jen panika spekulantů. Důkazem je včerejší vývoj u sektorů utilit a REITů - včera rostly s polu s dluhopisy. Bude možná ještě pár dní trvat, než se situace uklidní, ale věřím, že ještě nejsme na cenovém maximu. Ještě přijde růst.

 • +4

  FED security lending Fiala Petr, 5.5.2019 09:34, views
  V hlavním grafu je 50-denní průměr pro security lending. Pomocí lendingu si banky zvyšují svoji likviditu půjčkami cenných papírů od FEDU, především státních dluhopisů. Dluhopisy mohou prodat a nakoupit akcie. Tím je zajištěno zvýšení likvidity na trzích. Banky mohou spekulovat na růst cen rizikových aktiv a FED je spokojený, že ceny akcií neklesají. Současný růst cen akcií od ledna je doprovázen ohromným zvýšením objemů lendingu. To je další z fundamentálních důvodů, prooč by trhy zatím neměly klesat. Lending roste, tedy banky jsou ochotny jít do rizika a FED jim ochotně na to půjčuje.

 • +4

  Net SHORTY u spekulantů - high beta akcie Fiala Petr, 5.5.2019 09:23, views
  Ačkoliv cenová data nám nejedou, tak stále ještě se můžeme dovědět ledacos zajímavého z COT reports. A z nich vyplývá, že právě nyní jsou spekulanti stále v SHORT pozicích pro Nasdaq 100 index, což představuje segment high beta ( více rizikových akcií). Z grafu jasně vyplývá, jak v klíčových situacích jsou spekulanti konzistentně na špatné straně trhu. Proto i nyní si myslím, že jsou na špatné straně. Naopak dnes jsou banky stále poměrně solidně LONG a vše toto by svědčilo pro pokračování růstu. Stále je prostor pro short covering ze strany spekulantů a dokud spekulanti nepřejdou do LONG pozic, nesázel bych na to, že uvidíme cenový vrchol akciových indexů.

 • 0

  QQQ aktualizace Fiala Petr, 24.4.2019 05:37, views
  Včera současný vůdčí ETF QQQ překonal přesvědčivým způsobem rezistenci ze září 2018, od které v předchozím případě silně propadl. Myslím si, že toto může vynést QQQ až k hodnotě 200 usd. Tam vidím další rezistenci. Indikátory u technologického sektoru jsou silné a spolu se spotřebitelským sektorem ( XLY ) to jsou dva vůdčí sektory, které budou táhnout trh nahoru. Silné by měly být ještě i finanční akcie. Současná situace jim nahrává. Úplně dobře nevidím healthcare sektor a REITY. Tam bych byl opatrný. Co s etýče algoritmického LONG SHORT moidelu - ten je nyní mimo trh ( na SELL signálu), ne však na SHORT signálu.

 • +4

  Zlato Fiala Petr, 27.1.2019 09:37, views
  V grafu je týdenní cena zlata ve formě ETF GLD. Ukazuji tento graf proto, protože si nyní myslím, že zlato má před sebou spíše další růst a GLD by mohl v příštích měsících jít až na 138 USD. Vycházím také z toho, že existuje nyní velká nejistota ohledně dalšího vývoje u akcií a to je vždy příznivé pro zlato považované za "bezpečné" aktivum.

Aktuální strana: 5/177 1 2 3 4 5 6 7 ... 176 177